15 February 2002 - 18:10 AMT
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐԻ «ԱՐՄԵՆՏԵԼ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԿՈՂՄԻՑ ԹՈՒՅԼ ՏՎԱԾ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ ԴԻՄՈՒՄԸ
11 ամիսների աշխատանքի ընթացքում միջգերատեսչական հանձնաժողովը, որը ուսումնասիրում է «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից ներդրումային ծրագրի կատարումը, արձանագրել է բազմաթիվ իրավախախտումներ ներդրողի` հունական OTE ընկերության կողմից, որին պատկանում է «ԱրմենՏԵլի» բաժնետոմսերի 90 տոկոսը: Ինչպես հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը հաղորդել է, որ միջգերատեսչական հանձնաժողովը որոշել է դիմել հանրապետության Գլխավոր դատախազություն` իրավախախտումների փաստերը ուսումնասիրելու եւ OTE ընկերության կողմից հանրապետությանը հասցված նյութական վնասը փոխհատուցելու նպատակաով: Իր հերթին, միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար Սերժ Սարգսյանը կարծիք է հայտնել, որ «ԱրմենՏելը» չի կատարել իր ներդրումային պարտավորությունները: Նրա խոսքերով, ընկերությունը միտումնավոր ավելացրել է ներդրումների ծավալները այն բանի հաշվին, որ 3-4 անգամ ուռճացրել է տվյալները ներկրված սարքավորումների արժեքի վերաբերյալ, որոնք շատ անգամ չէին համապատասխանում տեխնիկայի վերջին ստանդարտներին: Իրավախախտումներ են հայտնաբերվել նաեւ «ԱրմենՏելի» շահույթների վերաբերյալ տվյալներում, որոնք իջեցված էին,-նշել է Սարգսյանը: Կապի ոլորտում կառավարության գործունեությունը ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, ծանոթանալով միջգերատեսչական հանձնաժողովի ներկայացրած տվյալներին, կարծիք է հայտնել, որ եթե «ԱրմենՏելը» չի կատարում լիցենզիայի պահանջները, ապա անհրաժեշտ է հարց բարձրացնել ընկերությանը լիցենզիայից զրկելու վերաբերյալ: Մանուկյանը տարակուսանք է հայտնել «ԱրմենՏելի» կողմից թույլ տված իրավախախտումների նկատմամաբ կառավարության ուշացած ռեակցիայի կապակցությամբ:

15 February 2002 - 18:10 AMT
ПРОКУРАТУРА РАССМОТРИТ ОБРАЩЕНИЕ, КАСАЮЩЕЕСЯ ОБНАРУЖЕННЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЙ СО СТОРОНЫ КОМПАНИИ “АРМЕНТЕЛ”
За 11 месяцев работы межведомственная комиссия, изучающая выполнение инвестиционной программы компании “АрменТел”, зафиксировала многочисленные правонарушения со стороны инвестора – греческой компании ОТЕ, которой принадлежат 90 процентов акций “АрменТела”. Как сообщает агентство “Арминфо”, министр транспорта и связи Андраник Манукян сообщил, что межведомственная комиссия приняла решение обратиться в Генеральную прокуратутру республики для рассмотрения имеющихся фактов правонарушений и возмещения компанией ОТЕ материального ущерба, нанесенного республике. В свою очередь, руководитель рабочей группы межведомственной комиссии Серж Саркисян выразил мнение, что “АрменТел” не выполнил своих инвестиционных обязательств. По его словам, компания намеренно завысила объемы инвестиций за счет того, что в 3-4 раза раздула данные о стоимости импортируемой аппаратуры, которая зачастую не соответствовала последним стандартам техники. Правонарушения со стороны компании обнаружены также в данных о доходах “АрменТел”, которые оказались заниженными, отметил Саркисян. Председатель временной парламентской комиссии по изучению деятельности правительства в области связи Вазген Манукян, ознакомившись с данными, представленными межведомственной комиссией, выразил мнение, что если “АрменТел” не выполняет требований лицензии, то необходимо поставить вопрос о лишении компании лицензии. Манукян выразил недоумение по поводу поздней реакции правительства относительно правонарушений, допущенных компанией “АрменТел”.