Որեւէ մեկն անձամբ Էրդողանի նախնիներին չի մեղադրում Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնելու համար: Ավելին, որեւէ մեկը չի մեղադրում նաեւ թուրք ժողովրդի ներկա սերնդին Հայոց ցեղասպանության համար: Այդ մասին հայտնեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: Նրա խոսքով, այսուհանդերձ, թեեւ ժամանակակից թուրքերը մեղավոր չեն իրենց նախնիների հանցագործությունների համար, այնուամենայնիվ նրանք պատասխանատու են դրանց համար: Ինչպես ժամանակակից գերմանացիները, մեղավոր չլինելով նացիստների հանցագործությունների համար, պատասխանատու են դրանց համար եւ մինչ այժմ շարունակում են լուռ ու համբերատար կրել ծանր պատասխանատվությունը:
«Գերմանացիների պատասխանատվությունն արտահայտվում է ոչ միայն կատարված հանցագործության միանշանակ դատապարտումով, այլեւ տասնամյակների ընթացքում Իսրայելին հատկացված եւ հատկացվող հարյուրավոր միլիարդների հասնող օգնությամբ»,- նշեց Պապյանը:
«Էրդողանի նախնիները, գուցեեւ, անմիջականորեն չեն մասնակցել Հայոց ցեղասպանությանը, սակայն, անտարակույս, Էրդողանի քաղաքական նախնիները քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության իրականացնողներն են»,- ընդգծեց Արա Պապյանը: Ընդ որում, նա ավելացրեց, որ մինչեւ ներկայիս Թուրքիան չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, նա շարունակում է մնալ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության մասնակիցը:

Nobody is personally accusing the Turkish Premier for perpetrating the Armenian Genocide, according to Head of Modus Vivendi Center Ara Papyan. Although present-day Turks are not guilty of their ancestors’ crimes, they are yet responsible for them just as today’s Germans, he said.
At that, he noted that responsibility is manifested not only by the outright condemnation of the criminal act itself, but also by the hundreds of billions in aid that have been granted and that continue to be granted to Israel.
“Even if Erdoğan’s forebears were, say, not directly involved in the Armenian Genocide, indubitably however, his political forebears most certainly perpetrated the first genocide of the twentieth century,” Ara Papyan said, adding unless the Turkish people condemn the Armenian Genocide, they are at the very least accomplice to the first genocide of the twentieth century.