Որեւէ մեկն անձամբ Էրդողանի նախնիներին չի մեղադրում Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնելու համար: Ավելին, որեւէ մեկը չի մեղադրում նաեւ թուրք ժողովրդի ներկա սերնդին Հայոց ցեղասպանության համար: Այդ մասին հայտնեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: Նրա խոսքով, այսուհանդերձ, թեեւ ժամանակակից թուրքերը մեղավոր չեն իրենց նախնիների հանցագործությունների համար, այնուամենայնիվ նրանք պատասխանատու են դրանց համար: Ինչպես ժամանակակից գերմանացիները, մեղավոր չլինելով նացիստների հանցագործությունների համար, պատասխանատու են դրանց համար եւ մինչ այժմ շարունակում են լուռ ու համբերատար կրել ծանր պատասխանատվությունը:
«Գերմանացիների պատասխանատվությունն արտահայտվում է ոչ միայն կատարված հանցագործության միանշանակ դատապարտումով, այլեւ տասնամյակների ընթացքում Իսրայելին հատկացված եւ հատկացվող հարյուրավոր միլիարդների հասնող օգնությամբ»,- նշեց Պապյանը:
«Էրդողանի նախնիները, գուցեեւ, անմիջականորեն չեն մասնակցել Հայոց ցեղասպանությանը, սակայն, անտարակույս, Էրդողանի քաղաքական նախնիները քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության իրականացնողներն են»,- ընդգծեց Արա Պապյանը: Ընդ որում, նա ավելացրեց, որ մինչեւ ներկայիս Թուրքիան չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, նա շարունակում է մնալ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության մասնակիցը:

Никто не обвиняет лично премьер-министра Турции в совершении Геноцида армян. Более того, никто в этом не обвиняет нынешнее поколение Турции. Об этом заявил руководитель центра «Модус вивенди» Ара Папян. По его словам, несмотря на то, что современные турки не виновны в действиях своих предков, они ответственны за это преступление. В этом контексте он привел в качестве примера нынешнее поколение немцев, которые также невиновны в действиях своих предков, но по сей день молча отвечают за совершенное преступление против евреев.
“Обязательства немцев не ограничиваются осуждением совершенного преступления, а также предоставлением Израилю в течение десятилетий около ста миллиардов долларов”, – отметил Папян.
“Может быть, предки Эрдогана напрямую не участвовали в совершении Геноцида армян, но несомненно, его “политические” предки в начале 20-ого века были первые, кто реализовал Геноцид армян”, – подчеркнул Ара Папян. При этом он добавил, пока нынешняя Турция не признает Геноцид армян, она останется соучастником совершения первого геноцида 20-ого века.