«Շնորհակալություն եմ հայտնում Հայ ազգային կոնգրեսի իմ բոլոր գործընկերներին համագործակցության համար, քանի որ իմ ղեկավարած քաղաքական ուժը դուրս է գալիս այդ ընդդիմադիր բլոկից»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Հակոբյանը:
Ըստ Հակոբյանի, ՀԱԿ-ի կուսակցությունից դուրս գալու պատճառն այն է, որ այդ քաղաքական դաշինքը այդպես էլ չկարողացավ դառնալ համաժողովրդական ընդդիմության առաջնորդը եւ նեոլիբերալ ժողովրդավարական գաղափարախոսության գեներատորը հանրության համար: «Այդ ընդդւմադիր դաշինքը չկարողացավ հայ հանրությանը ներկայացնել նոր ազգային հայեցակարգ, արտաքին եւ ներքին քաղաքականության նոր դոկտրին եւ այդպես էլ մնաց ՀՀՇ-ական ընդդիմություն»,-ասել է Հակոբյանը:
Հակոբյանն ընդգծել է նաեւ, որ այսօրվա դրությամբ հայ ժողովրդի առջեւ երեք գերխնդիր է ծառացած` ժողովրդի միավորումը հոգեւոր-գաղափարախոսական ոլորտում, ազգի անվտանգության ֆիզիկական ապահովումը եւ Հայաստանի պատմա-աշխարհագրական ամբողջականության վերականգնումը: «Նշված խնդիրների լուծման համար պետք է ձեւավորել սկզբունքորեն նոր քաղաքական ուժ նոր առաջնորդի հետ»,-ասել է մարքսիստը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե որ քաղաքական ուժի հետ կհամագործակցի Հակոբյանը ՀԱԿ-ից դուրս գալուց հետո, Դավթյանը նշել է. «Առաջին հերթին Աստծո, հետո` հայ ժողովրդի հետ»:

“Благодарю всех моих коллег из Армянского национального конгресса (АНК) за сотрудничество, поскольку руководимая мною политическая сила выходит из этого оппозиционного блока”, – заявил на пресс-конференции в Ереване лидер Марксистской партии Армении Давид Акопян.
По словам Акопяна, причиной выхода партии из АНК является тот факт, что этот политической блок так и не смог стать лидером общенародной оппозиции и генератором неолиберальной демократической идеологии для общества. “Этот оппозиционный альянс не смог представить обществу Армении новую национальною концепцию, новую доктрину внешней и внутренней политики и как был, так и остался АОД-овской оппозицией”, – заметил Акопян.
Акопян также подчеркнул, что на сегодняшней день перед армянским народом стоят три сверхзадачи: объединение народа в духовно-идеологической сфере, обеспечение физической безопасности нации и восстановление историко-географической целостности Армении. “Для решения вышеуказанных сверхзадач надо формировать принципиально новую политическую силу с новым лидером”, – отметил марксист.
Отвечая на вопрос журналистов о том, с какой политической силой будет сотрудничать Акопян после выхода из АНК, лидер Марксистской партии Армении отметил: “В первую очередь с Богом, а потом с армянским народом”.