Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհան Շմիդտը դեկտեմբերի 17-ին կայցելի Աֆղանստանում անվտանգության համագործակցության միջազգային ուժերի (ISAF) շրջանակում Աֆղանստանում խաղաղապահ առաքելության պատրաստվող հայկական զորախմբին: ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատնից PanARMENIAN.Net-ի ստացած տեղեկատվության համաձայն, այդ այցելությունը հնարավորություն կընձեռի ծանոթանալու հայկական խաղաղապահ ուժերին եւ ընդգծելու ISAF-ի շրջանակում Հայաստանի գործադրած ջանքերի կարեւորությունը:
Աֆղանստանում առաքելությունն սկսելուց առաջ հայկական խաղաղապահները երեքշաբաթյա պատրաստություն կանցնեն Գերմանիայում:
2010 թ. հունվարին դեսպան Շմիդտը կընդունի հայկական զորախմբի եւ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին` վերջիններիս Գերմանիա մեկնելուց առաջ:
Նշենք, որ հայկական խաղաղապահների մեկնումը Աֆղանստան նախատեսված է 2010 թ. սկզբին: Հայկական խաղաղապահների զորախումբը գործելու է գերմանական զինվորական ստորաբաժանման կազմում եւ ենթարկվելու է ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսային տարածաշրջանային հրամանատարությանը: Հայկական խաղաղապահների խնդիրն է լինելու ապահովել Քունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգությունը:

Посол Германии в Армении Ганс-Йохен Шмидт 17 декабря посетит армянский воинский контингент, готовящийся к миротворческой миссии в Афганистане в рамках Международных сил содействия безопасности в Афганистане (ISAF). Как говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении посольства Германии в РА, это посещение позволит ознакомиться с армянскими миротворческими силами и подчеркнуть важность усилий Армении в рамках ISAF.
До начала миссии в Афганистане армянские миротворцы пройдут трехнедельную подготовку в Германии.
До отбытия армянских миротворцев в Германию в январе 2010 года посол Шмидт примет представителей миротворческого контингента, а также высокопоставленных представителей Министерства обороны Армении.
Отметим, что отправка армянских военнослужащих в Афганистан предусмотрена в начале 2010 года. Контингент армянских миротворцев войдет в состав германского военного подразделения и будет подчиняться Северному региональному командованию НАТО. Задачей армянских миротворцев будет обеспечение безопасности аэропорта города Кундуз.