15 Դեկտեմբեր 2009 - 14:01 AMT
Դեկտեմբերի 15-ին Երեւանում տեղի ունեցավ գիտնական, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր նախագահ, աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
«Այս հուշարձանի բացմամբ մենք ավարտում ենք գիտնական, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր նախագահ, աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի 100-ամյակին նվիրված հանդիսությունները», – հուշարձանի բացման արարողության իր ողջույնի խոսքում ասաց Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ միջոցառումների շարքում կազմակերպվել են մեծ աստղաֆիզիկոսին նվիրված մի շարք գիտաժողովներ` Մոսկվայում, Մինսկում, Փարիզում եւ այլուր, որոնք հնարավորություն են տվել աշխարհին պատմելու հայ գիտնականների մասին: Ռ. Մարտիրոսյանն հիշեցրեց, որ 2008 թ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հայտարարել էր ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի տարի:
Միջոցառումները կազմակերպող հանձնաժողովը ղեկավարում էր Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Հուշարձանի բացմանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը:
Հուշարձանը բացեցին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը եւ Վիկտոր Համբարձումյանի որդին` ակադեմիկոս Ռուբեն Համբարձումյանը:
Միջոցառմանը ներկա ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ընդգծեց, որ այսուհետեւ Տերյան եւ Աբովյան փողոցների միջեւ ընկած հատվածը կրելու է մեծ գիտնականի անունը:

15-го декабря в Ереване состоялась церемония открытия памятника ученому, почетному председателю Национальной академии наук Армении, астрофизику Виктору Амбарцумяну.
“Открытием этого памятника мы завершаем торжества, посвященные 100-летию великого ученого, Национального героя Армении, астрофизика Виктора Амбарцумяна”,- подчеркнул в своей приветственной речи на открытии памятника президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян.
Он отметил, что в рамках мероприятий, Комиссию по организации которых возглавил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, было проведено множество посвященных великому астрофизику конференций в Москве, Минске, Париже и других городах, что позволило рассказать миру об армянских ученых. Он подчеркнул, что 2008 год ЮНЕСКО назвало годом академика Виктора Амбарцумяна.
На открытии памятника присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министр обороны Армении Сейран Оганян, министр диаспоры Армении Грануш Акопян и мэр Еревана Гагик Бегларян.
Открыл памятник президент НАН РА Радик Мартиросян вместе с сыном Виктора Амбарцумяна академиком Рубеном Амбарцумяном.
Ректор ЕГУ Арам Симонян подчеркнул, что отныне сквер между Улицами Терьяна и Абовяна также будет носить имя великого ученого.