ԵՄ անդամ- երկրների ԱԳՆ խորհուրդը ողջունել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի քայլերը եւ հույս է հայտնել, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները շուտով կվավերացվեն, այս մասին ասվում է Եվրոպայի հայկական դաշնության (EAFJD) հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ EAFJD-ը ափսոսանք է հայտնում, որ ԱԳՆ խորհուրդը լռել է Թուրքիայի խաբեության մասին: «Արձանագրություններն ստորագրելով, Թուրքիան միաժամանակ սկսեց խոչընդոտել դրանց վավերացմանը` առաջադրելով անհարկի պայմաններ, դրանով հանդերձ խանգարելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը», – նշում է EAFJD-ը:
«Ակնհայտ է, որ Թուրքիան արձանագրությունների ստորագրման պերճաշուք արարողությամբ նպատակ ուներ չեզոքացնելու ԵՄ քննադատությունը` Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու եւ Հայաստանը շրջափակելու համար: Մենք հոռետեսորեն ենք վերաբերվում Թուրքիայի անկեղծությանը», – հայտարարել է Եվրոպայի հայերի դաշնության նախագահ Հիլդա Չոբոյանը:
EAFJD հաղորդում է նաեւ, որ դեկտեմբերի 7-8-ը ԵՄ անդամ-երկրների ԱԳՆ միությունը քննարկումներ է անցկացրել ԵՄ անդամ դառնալու Թուրքիայի հայտարարության վերաբերյալ: Չնայած ԵՄ անդամ-երկրների դժգոհությանը, Միությունը որոշել է Թուրքիային վերջին հնարավորությունը տալ` կատարելու իր բազում անկատար պարտավորությունները` ընդհուպ Կիպրոսի բռնազավթած հողերի ազատագրումը, որտեղ մինչ օրս գտնվում է թուրքական բանակը, ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Совет МИД стран-членов ЕС поприветствовал шаги Турции в процессе нормализации отношений с Арменией и выразил надежду на скорейшую ратификацию армяно-турецких Протоколов, говорится в сообщении Армянской Федерации Европы (EАFJD).
При этом EАFJD выразил сожаление, что Совет умолчал по поводу обмана со стороны Турции. “Подписав Протоколы, Турция одновременно начала препятствовать их ратификации с предъявлением неуместных условий, тем самым мешая процессу нормализации отношений с Арменией”, – отмечает EАFJD.
“Очевидно, что помпезной процедурой подписания Протоколов Турция намеревалась нейтрализовать критику ЕС из-за отрицания Турцией Геноцида армян и блокады Армении. Мы пессимистически настроены по поводу искренности Турции”, – заявил председатель Федерации армян Европы Хильда Чобоян.
EАFJD также сообщает, что с 7 по 8 декабря Совет МИД стран-членов ЕС провел обсуждения по спорному вопросу, касающемуся заявления Турции по поводу ее членства в ЕС. Несмотря на недовольство стран-членов ЕС, Совет решил дать Турции последний шанс выполнить свои многочисленные невыполненные обязательства, включая освобождение оккупированных территорий Кипра, где по сей день находится турецкая армия, – говорится в сообщении.