15 Դեկտեմբեր 2009 - 14:49 AMT
Հայ ժողովրդի արժեքներից է սերը հայրենիքի հանդեպ, որի համար էլ հայկական զբոսաշրջության հիմնական ուժը սփյուռքն է համարվում: Նրա համար այցելությունը հայրենիք գերագույն ցանկություն է: Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասել է «Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում Հայաստանի ազգային զբոսաշրջության գրասենյակ» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Մարիա Աթայանը : Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի ԶԱԳ-ը ակտիվորեն աշխատելու է Ռուսաստանի տարածաշրջանների հետ, մասնավորապես` Կրասնոդարի հետ, որտեղ շատ հայեր են ապրում: Բացի այդ հայկական զբոսաշրջության առաջընթացի համար մեծ ներուժ կա նաեւ Ուկրաինայում:
Ինչ վերաբերում է ապագայի ծրագրերին, ապա Հայաստանի ԶԱԳ-ը ծրագրել է դուրս գալ եվրոպական շուկա: «Մենք մեծ սփյուռք ունենք, որի ներուժն ամբողջությամբ չենք օգտագործում, ԶԱԳ-ը այդ ուղղությամբ պետք է ակտիվորեն աշխատի, որպեսզի Եվրոպա դուրս գա, որտեղ Հայաստանը հարգում եւ սիրում են», – ավելացրել է նա:
Հայկական զբոսաշրջության զարգացման համար Հայաստանի ԶԱԳ-ը համագործակցում է «Արմավիա» ավիաընկերության ազգային փոխադրամիջոցների, «Ջասուտա» զբոսաշրջային ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության հետ: «Արմավիա» ավիաընկերության մամլո քարտուղար Նանա Ավետիսյանի խոսքերի համաձայն, «Արմավիան» ողջունում է Հայաստանի ԶԱԳ-ի հիմնումը, որի շնորհիվ Հայաստանի համար զբոսաշրջությունը կարող է դառնալ զարգացման այլընտրանք այն դեպքում, երբ Հայաստանը չունի վառելիքաէներգետիկայի սեփական պաշարներ:

15 Декабрь 2009 - 14:49 AMT
Достоянием армянского народа является его любовь к родине, в силу чего целевой аудиторией армянского туризма является Диаспора, у которой желание посетить Армению велико. Об этом на пресс-конференции 15 декабря сказала директор общественной организации «Национальный Туристический  Офис Армении в России и странах  СНГ» Мария Атаян. По ее словам, НТО Армении будет активно работать с регионами России, в частности с Краснодарским краем, где проживает очень много армян, помимо этого есть потенциал для продвижения армянского туризма на Украине.
Что же касается планов на будущее, то НТО Армении планирует выйти на европейский рынок. «У нас большая диаспора, потенциалом которой мы не всегда пользуемся, НТО будет активно работать в этом направлении для выхода в Европу, где Армению уважают и любят», – добавила она.
Для продвижения армянского туризма НТО Армении сотрудничает с Национальным перевозчиком авиакомпанией «Армавиа», туристической  компанией «Джасута», которая является представительством организации в Армении. По словам  пресс-секретаря  авиакомпании «Армавиа» Наны Аветисовой, «Армавиа» приветствует создание НТО Армении, для которой туризм, за неимением собственных топливно-энергетических ресурсов, может стать альтернативой для развития.