15 Դեկտեմբեր 2009 - 15:26 AMT
«Պառլամենտարիզմի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ռուբեն Թորոսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ, իբր, Հայաստանի ԿԸՀ-ն դատախազությանը չի տեղեկացրել «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին որպես ՀՀ ԱԺ պատգամավոր առաջադրելու եւ գրանցելու մասին ու դրանով իսկ չի իրականացրել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի (ԸՕ) 111-րդ հոդվածի 6-րդ մասի պահանջը, Թորոսյանի կողմից ՀՀ ԸՀ տվյալ դրույթի կամայական մեկնաբանության արդյունքն է»,- մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի ԿԸՀ ղեկավար Գարեգին Ազարյանը:
Ազարյանի խոսքով, ԿԸՀ-ն չի խոչընդոտել Հայաստանի ԸՀ 110-րդ հոդվածի պահանջների իրականացմանը եւ չի նվազեցրել ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու իրավունքները:

“Заявление руководителя общественной организации “Центр парламентаризма” Рубена Торосяна о том, что якобы, ЦИК Армении не проинформировал прокуратуру о выдвижении и регистрации редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна кандидатом на пост депутата НС РА и тем самим не осуществила требование части 6-й статьи 111 Избирательного кодекса (ИК) РА, является результатом произвольного комментирования Торосяном данного положения ИК Армении”, – отметил на пресс-конференции председатель ЦИК Армении Гарегин Азарян.
По словам Азаряна, ЦИК не препятствовал осуществлению требований статьи 110 ИК Армении и не ущемляла прав кандидата на пост депутата НС РА.