Դեկտեմբերի 15-ին կայացավ ՀՀ ԱԺ-ԼՂՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության 7-րդ նիստը: Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը: «Դեկտեմբերի 15-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը: «Մենք ցանկանում ենք խաղաղ ճանապարհով կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը եւ պատերազմ չենք ուզում, բայց եւ վստահ ասում ենք, որ մեզ պատերազմով չի կարելի վախեցնել»,- հայտնեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` ավելացնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը չունի ռազմական լուծում:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»,- նշեց Աբրահամյանը: Ընդ որում նա նշեց, որ հարցի լուծման համար ամենակարեւոր եւ վճռական դերը վերապահված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, նրա ընտրյալ օրինական իշխանություններին:
Աբրահամյանը կարեւոր համարեց նաեւ «Զինծառայողների ու նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենսդրության առանձնահատկությունների հարցերը` ընդգծելով, որ դրանք գտնվում են Հայաստանի խորհրդարանի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն իր հերթին նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով շարունակվող բանակցություններն. ըստ էության, գտնվում են ակտիվ փուլում` ընդգծելով բանակցային գործընթացին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության անհրաժեշտությունը, որն «սկզբունքային է այն իմաստով, որ վերջնական որոշումների իրացնելության երաշխիք կարող է դառնալ միայն դրանց նկատմամբ ԼՂՀ ժողովրդի համաձայնությունը»:
«Այս համատեքստում մենք կարեւորում ենք միջազգային տարբեր կազմակերպություններում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ ձեւավորվող վերաբերմունքը, ինչը ընթանում է կոշտ տեղեկատվական քարոզչության պայմաններում»,- նշեց Աշոտ Ղուլյանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

15 декабря состоялось 7-е заседание межпарламентского сотрудничества НС РА – НС НКР. В ходе заседания стороны обсудили процесс урегулирования карабахского конфликта. “Мы желаем мирного урегулирования карабахского конфликта и не хотим войны, но уверяю, ею нас не испугать”, – заявил председатель НС РА Овик Абрамян, добавив, что урегулирование карабахского конфликта не может иметь военного решения.
“Карабахский конфликт может быть решен лишь мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ”, – отметил Абрамян. При этом он отметил, что окончательное решение о своей судьбе должен принять народ Карабаха.
Абрамян также посчитал важным закон «О социальном обеспечении военнослужащих и их семей», подчеркнув, что этот вопрос находится в центре внимания постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам.
В свою очередь, председатель НС НКР Ашот Гулян отметил, что процесс урегулирования карабахского конфликта находится в активной фазе, подчеркнув при этом о необходимости участия НКР в переговорном процессе, поскольку окончательное решение будет зависеть от народа Карабаха.
“В этом контексте мы придаем особую важность позиции международных организаций по поводу урегулирования карабахского конфликта, которое проводится в условиях жесткой информационной пропаганды”,- отметил Ашот Гулян, сообщает пресс-служба НС РА.