Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ-ԼՂՀ ԱԺ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 7-րդ նիստը: Օրակարգում երկու հարց էր` «Ժողովրդագրական իրավիճակը Հայաստանում եւ ԼՂՀ-ում» եւ «Ղարաբաղյան հակամարտության ընկալումը միջազգային կազմակերպությունների կողմից»:
Ինչպես ասել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը նոր որակ է հաղորդել Հայաստան-Ղարաբաղ համագործակցությանը: «Անշուշտ, այդ համատեքստում առաջնահերթ է տնտեսական գործոնը: Ակնհայտ զարգացում են ապրել ինչպես գիտակրթական, այնպես էլ մշակութային կապերը: Զարգացնելով անկախ Լեռնային Ղարաբաղի պետական համակարգը եւ ինքնուրույն հաստատությունները` պետք է դրանց միջոցով հնարավորինս ամրապնդենք համահայկական միասնությունը եւ իրականություն դարձնենք մեր ազգային իղձերը: Վստահ եմ, որ մեր երկկողմ համագործակցության այս միջխորհրդարանական Հանձնաժողովն իր ակտիվ գործունեությամբ հետագայում եւս շարունակելու է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենսդիրների հարաբերությունների ամրապնդմանը: Վստահ եմ նաեւ, որ հանձնաժողովի գործունեությունը նոր հնարավորություններ կընձեռի Հայաստանի եւ Արցախի համատեղ ծրագրերի անխափան իրականացման համար»,-ասել է Աբրահամյանը:
Իր հերթին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ասել է, որ ԼՂՀ եւ ՀՀ խորհրդարանները կարեւորում են համագործակցության ավանդույթները շարունակելու եւ նոր նախաձեռնություններով դրանք լրացնելու անհրաժեշտությունը: Նիստին մասնակցում էին նաեւ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը եւ սոցապահովության փոխնախարար Լենստոն Ղուլյանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

15 Декабрь 2009 - 17:17 AMT
В Ереване прошло 7-ое заседание межпарламентского сотрудничества НС РА-НС НКР. В повестку дня заседания были включены два вопроса – «Демографическое положение в Армении и НКР» и «Восприятие карабахского конфликта международными организациями».
Как заявил председатель Национального Собрания Армении Овик Абрамян, деятельность межпарламентской комиссии перевела сотрудничество между Арменией и Карабахом на новый уровень. В этом контексте он посчитал приоритетным развитие сотрудничества в экономической сфере. «Я уверен, что межпарламентская комиссия своей активной деятельностью будет способствовать укреплению отношений между законодателями двух стран», – сказал Абрамян.
В свою очередь, председатель НС НКР Ашот Гулян выразил надежду, что в ходе заседания сторонам удастся провести продуктивные переговоры, чтобы по итогам встречи представить правительствам Армении и НКР всеобъемлющий пакет предложений.
В заседании также приняли участие глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Георгий Петросян и замминистра соцобеспечения НКР Ленстон Гулян, сообщает пресс-служба НС РА.