Ամենայն հավանական է, որ Արձանագրությունները կվավերացվեն 2010 թ-ի գարնանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: «Ես կարծում եմ, որ վավերացումը կարող է տեղի ունենալ ապրիլի 24-ի նախօրեին: Սակայն, եթե դա տեղի չունենա այդ ժամանակ, ապա Արձանագրությունների վավերացումը կարող է ձգձգվել 2-3 տարավ,, – նշել է նա:
Պ-ն Աղայանը չի բացառել, որ փաստաթղթերը կվավերացվեն անմիջապես այն բանից հետո, երբ կստորագրվի Ղարաբաղի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը: «Որքան շատ խորանա Թուրքիայի հետ գործընթացը, այնքան շատ խնդիրներ կծագի Հայաստանի ղեկավարության եւ նախագահի մոտ: Ղարաբաղում, բանակի շարքերում եւ ընդհանրապես Հայաստանում կբարձրանա դժգոհության ալիք երկրի իշխանության դեմ», – ասել է նա;
Ելնելով դրանից, Արմեն Աղայանը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական մերձեցումը կարող է ձախողվել: «Հայաստանում ներքին դժգոհությունը կարող է հանգեցնել Հայ-թուրքական երկխոսության տապալմանը», – ասել է նա:

The protocols on normalization of the Armenian-Turkish relations will probably be ratified in spring 2010, according to an Armenian expert.
“I think it will happen on the threshold of April 24, the Armenian Genocide Commemoration Day. If not, ratification may be delayed for 2 or 3 years,” Armen Aghayan told a news conference on Wednesday.
He did not rule out that ratification will be followed by signature of a framework agreement on Karabakh. “The deeper is the process with Turkey, the more problems the Armenian President will have. A huge wave of protests will rise in the republic. Public discontent can frustrate the reconciliation process,” Aghayan said.