Ամենայն հավանական է, որ Արձանագրությունները կվավերացվեն 2010 թ-ի գարնանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: «Ես կարծում եմ, որ վավերացումը կարող է տեղի ունենալ ապրիլի 24-ի նախօրեին: Սակայն, եթե դա տեղի չունենա այդ ժամանակ, ապա Արձանագրությունների վավերացումը կարող է ձգձգվել 2-3 տարավ,, – նշել է նա:
Պ-ն Աղայանը չի բացառել, որ փաստաթղթերը կվավերացվեն անմիջապես այն բանից հետո, երբ կստորագրվի Ղարաբաղի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը: «Որքան շատ խորանա Թուրքիայի հետ գործընթացը, այնքան շատ խնդիրներ կծագի Հայաստանի ղեկավարության եւ նախագահի մոտ: Ղարաբաղում, բանակի շարքերում եւ ընդհանրապես Հայաստանում կբարձրանա դժգոհության ալիք երկրի իշխանության դեմ», – ասել է նա;
Ելնելով դրանից, Արմեն Աղայանը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական մերձեցումը կարող է ձախողվել: «Հայաստանում ներքին դժգոհությունը կարող է հանգեցնել Հայ-թուրքական երկխոսության տապալմանը», – ասել է նա:

16 Декабрь 2009 - 08:46 AMT
Вполне вероятно, что Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений будут ратифицированы весной 2010 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Армен Агаян. «Я считаю, что ратификация может произойти в преддверии 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян). Если же этого не произойдет в это время, то ратификация Протоколов может затянуться на 2-3 года»,- отметил политолог.
Армен Агаян не исключил, что документы будут ратифицированы сразу после того, как будет подписано рамочное соглашение по Карабаху. «Чем больше процесс с Турцией будет углубляться, тем больше проблем возникнет у руководства и президента Армении. В Карабахе, в рядах армии и вообще в обществе Армении поднимется серьезная волна протеста против власти страны»,- заметил политолог.
Исходя из этого, Армен Агаян заявил, что процесс армяно-турецкого сближения может потерпеть фиаско. «Внутренне недовольство в Армении может стать причиной провала армяно-турецкого диалога»,- сказал политолог.