16 Դեկտեմբեր 2009 - 09:15 AMT
Իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում Թուրքիայում «Ժողովրդավարական հասարակություն» (DTP) կուսակցության արգելքի կապակցությամբ, դժվար թե երբեւէ կարտացոլվի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով ասել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը:
«Արգելված քրդամետ կուսակցությունը այն քաղաքական ուժն էր Թուրքիայում, որը կողմ էր Արձանագրությունների վավերացմանը: Եվ դա բնական է, քանի որ Այդ Արձանագրություններով հայկական կողմը ուղղակի մատուցում է Արեւմտյան Հայաստանը քրդերին», – ասել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքերով, ալեկոծությունները, որոնք առաջացել են Թուրքիայում DTP արգելքի հետեւանքով, չեն ստիպի Անկարային դիմել լրացուցիչ քայլերի դեպի Հայաստան: «Իր համար կարեւոր է միայն մեկ բան` Թուրքիան ցանկանում է չեզոքացնել Հայաստանին որպես տարածաշրջանային գործոն», – ընդգծել է պ-ն Աղայանը:

16 Декабрь 2009 - 09:15 AMT
События, происходящие в Турции в связи с запретом прокурдской Партии «Демократическое общество» (DTP), вряд ли как-нибудь отразятся на процессе нормализации армяно-турецких отношений. Это два отдельных и ничем не связанных процесса. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил политолог Армен Агаян.
“Запрещенная прокурдская партия была той политической силой в парламенте Турции, которая выступала за ратификацию Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. И это довольно естественно, поскольку этими Протоколами армянская сторона просто преподносит Западную Армению курдам”,- сказал политолог.
По его словам, возникшие вследствие запрета DTP в Турции волнения не принудят Анкару пойти на дополнительные шаги в сторону Армении. «Турции нечего доказывать международному сообществу. Для нее важно одно – нейтрализовать Армению как региональный фактор»,- подчеркнул Армен Агаян.