16 Դեկտեմբեր 2009 - 09:57 AMT
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 15-ին մասնակցեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովին: Նախարարական հանդիպմանը, որը տեղի է ունենում կազմակերպության ստեղծման 40-ամյա հոբելյանի շրջանակներում, մասնակցում են կազմակերպության 70 անդամ, ասոցիացված եւ դիտորդ երկրների պատվիրակությունները:
Նախարարական համաժողովի օրակարգում էր 2008 թ. հոկտեմբերին կայացածՔվեբեկիգագաթաժողովին ընդունած որոշումների իրականացման ընթացքը: Նախարարական հանդիպմանը ելույթով հանդես եկավ Հայաստանի արտգործնախարարը:
Դրական գնահատելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների համագործակցությունն ու համերաշխությունը` նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը հավատարիմ է կազմակերպության արժեքներին եւ այսուհետ եւս ջանալու է իր ակտիվ մասնակցությունը բերել Ֆրանկոֆոնիայի գործունեությանը:Իր խոսքումնախարարՆալբանդյանը ներկայացրեց կազմակերպության նպատակների իրագործման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

16 Декабрь 2009 - 09:57 AMT
Находящийся с рабочим визитом в Париже глава МИД Армении Эдвард Налбандян 15 декабря принял участие в форуме министров иностранных дел стран-участниц Международной организации Франкофонии (МОФ). На встрече министров принимали участие 70 членов МОФ, а также делегации из ассоциативных государств и стран-наблюдателей. В повестке форума находились вопросы реализации принятых в октябре 2008 года в рамках саммита Квебека решений.
Выступая на форуме, Эдвард Налбандян положительно оценил сотрудничество и солидарность стран-членов МОФ и подчеркнул, что Армения привержена ценностям организации и в дальнейшем республика постарается активно участвовать в деятельности МОФ. В ходе своего выступления глава внешнеполитического ведомства РА представил предпринятые со стороны Армении шаги по реализации целей Международной организации Франкофонии, сообщает пресс-служба МИД РА.