Նույնիսկ այնպիսի երկրի համար, ինչպիսին Թուրքիան է, շատ բարդ կլինի դուրս գալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, եթե Թուրքիան հրաժարվի վավերացնել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, ոչ միայն ԱՄՆ նախագահ Օբաման, այլ նաեւ Կոնգրեսը կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Ընդ որում Գրիգորյանը նշել է, որ պատճառներից մեկը կարող է լինել այն, որ Թուրքիան վերջերս մերձեցել է Սիրիայի ու Իրանի հետ: «Դուք գիտեք, թե դա ինչ է նշանակում Իսրայելի համար: Այդ համատեքստում ԱՄՆ հրեական լոբբին սկսել է ակտիվորեն աջակցել ամերիկահայերին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Եթե Օբաման կարողանում էր այդ հարցում դիմակայել հայկական լոբբիին, ապա հայկական եւ հրեական լոբբիին միաժամանակ հաստատ չի կարողանա»,-ասել է Ստեփան Գրիգորյանը:
Նա նաեւ մեկնաբաել է այն հնարավորությունը, որ քրդական գործոնը կարող է խանգարել հայ-թուրքական մերձեցմանը` ասելով, որ, հավանաբար, այդ գործոնը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման վրա:
«Քրդական հարցը բավականին դժվար կացության մեջ է դրել Թուրքիային, եւ այդ ֆոնի վրա նրանց համար շահավետ է բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,-ասել է հայ փորձագետը:

16 Декабрь 2009 - 11:31 AMT
Даже такой стране как Турция, будет очень сложно выйти из процесса нормализации отношений с Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян. По его словам, в случае, если Турция откажется ратифицировать армяно-турецкие Протоколы, не только президент США Барак Обама, но и Конгресс признают Геноцид армян. При этом Григорян отметил, что одной из причин также может стать то, что Турция в последнее время сблизилась с Сирией и Ираном. “Вы знаете, что это значит для Израиля. В этом контексте еврейское лобби США начало поддерживать армян Америки в вопросе признания Геноцида. Если Обама и может противостоять армянскому лобби в этом вопросе, то армянскому и еврейскому одновременно точно не сможет”, – отметил Степан Григорян.
Он также прокомментировал возможность того, что курдский фактор может помешать процессу нормализации армяно-турецких отношений, сказав, что, скорее всего, этот фактор положительно отразится на процессе нормализации отношений между странами.
«Курдский вопрос поставил Турцию в довольно неловкое положение, и на этом фоне им выгодно улучшать отношения с Арменией», – сказал армянский эксперт.