«Հայաստանում ներքին քաղաքական ճգնաժամը շարունակվում է, քանի որ մինչեւ հիմա 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների էջը փակված չէ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության (ՀԺԿ) առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը:
Դեմիրճյանի խոսքով, երկրի ղեկավարությունն արեց ամեն ինչ, որպեսզի կոծկի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զոհված 10 հոգու իսկական մեղավորներին, ինչպես եւ չի բացահայտվել Հայաստանի խորհրդարանում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը:
Դեմիրճյանը նշեց, որ Հայաստանում ներքին քաղաքական ճգնաժամի լուծման համար հարկավոր է ժողովրդի միասնությունը եւ արտահերթ համապետական ընտրությունների անցկացումը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ապագայում ինչ կնախաձեռնի Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) վերը նշված խնդիրների լուծման համար, ՀԺԿ առաջնորդը նկատեց, որ ՀԱԿ-ը շարունակում է երկրում սահմանադրական կարգի վերականգնման համար պայքարը եւ ապագայում նաեւ զանգվածային միջոցառումներ են նախատեսվում:

16 Декабрь 2009 - 12:40 AMT
“В Армении внутриполитический кризис продолжается, так как до сих пор не закрыта страница трагических событий 1-го марта 2008 года, а больше десятка политзаключенных до сих пор не выпущены на свободу”, – на пресс-конференции в Ереване отметил лидер Народной партии Армении (НПА) Степан Демирчян.
По словам Демирчяна, руководство страны сделало все, чтобы скрыть истинных виновников гибели 10 человек во время событий 1-го марта, также как не был раскрыт теракт 27-го октября 1999 года в парламенте Армении.
Демирчян отметил, что для решения внутриполитического кризиса в Армении нужна консолидация народа и проведение общегосударственных внеочередных выборов.
Отвечая на вопрос журналистов о том, что же предпримет Армянский национальный конгресс (АНК) в будущем для решения вышеуказанных задач, лидер НПА заметил, что АНК продолжает свою борьбу за восстановление конституционного порядка в стране и в будущем намечаются также массовые мероприятия.