«Հայաստանում ներքին քաղաքական ճգնաժամը շարունակվում է, քանի որ մինչեւ հիմա 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների էջը փակված չէ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության (ՀԺԿ) առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը:
Դեմիրճյանի խոսքով, երկրի ղեկավարությունն արեց ամեն ինչ, որպեսզի կոծկի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զոհված 10 հոգու իսկական մեղավորներին, ինչպես եւ չի բացահայտվել Հայաստանի խորհրդարանում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը:
Դեմիրճյանը նշեց, որ Հայաստանում ներքին քաղաքական ճգնաժամի լուծման համար հարկավոր է ժողովրդի միասնությունը եւ արտահերթ համապետական ընտրությունների անցկացումը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ապագայում ինչ կնախաձեռնի Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) վերը նշված խնդիրների լուծման համար, ՀԺԿ առաջնորդը նկատեց, որ ՀԱԿ-ը շարունակում է երկրում սահմանադրական կարգի վերականգնման համար պայքարը եւ ապագայում նաեւ զանգվածային միջոցառումներ են նախատեսվում:

Armenia is still experiencing political crisis, with March 1, 2008 tragic events remaining undisclosed and over a dozen of oppositions kept in custody, the leader of People’s Party of Armenia said.
“The authorities have done their utmost to hide the true culprits, as they did after October 27, 1999 violence in the parliament, Stepan Demirchyan told a news conference on Wednesday.
At that, he stressed the importance of solidarity of the nation and conduction of extraordinary elections in Armenia.
When asked by journalists about ANC’s future steps to resolve the above-mentioned problems, Mr. Demirchyan said the party will continue its struggle for re-establishing constitutional order in the country.