16 Դեկտեմբեր 2009 - 15:27 AMT
Դեկտեմբերի 16-ին Համաշխարհային բանկի գրասենյակում տեղի ունեցավ տեսախորհրդաժողով` նվիրված «Տեղեկատվությունն ու հաղորդակցությունները զարգացման համար2009` մատչելիության ընդլայնում եւ գործողության ակտիվացում» թեմայով զեկույցին, որտեղ Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ միասին մասնակցել են Արեւելյան Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի եւ Ուզբեկստանի իշխանությունների եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները:
Հայկական կողմից խորհրդաժողովին մասնակցել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Ինտերնետ հանրություն» ՈԿԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը եւ այլոք:
ՀԲ-ն մասնակցում է ՏՀՏ զարգացմանը Հայաստանում, նախպատրաստական փուլում է «Էլեկտրոնային հանրություն եւ նորարարություններ մրցունակության համար» նախագիծը, որը գնահատվում է մոտավորապես 25 մլն դոլար եւ որը պետք է բարձրացնի Հայաստանի մրցունակությունը ՏՏ ոլորտի զարգացման միջոցով: Նախատեսվում է նաեւ զարգացնել ազգային լայնաշերտ ցանցը, այն գյուղական վայրերում առավել հասանելի դարձնելու նպատակով:
Ուկրաինայում, Բելառուսում եւ Մոլդովայում ՀԲ տնօրեն Մարտին Ռայզերը, խոսելով Արեւելայն Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի մասին, նշել է, որ Հայաստանը լավ արդյունքներ է ցույց տալիս ուղղակի մասնավոր եւ պետական ներդրումների համար ՏՀՏ ոլորտում:
Իր հերթին Բ.Ենգիբարյանը հայտարարել է, որ ՏՀՏ-ն Հայաստանում դինամիկ զարգանում է` ընդգծելով, որ 2001թ. ի վեր երկրի ղեկավարությունը դիտարկում է ՏՀՏ ոլորտը որպես կարեւորագույններից մեկը:

16 декабря в ереванском офисе Всемирного банка состоялась видеоконференция, посвященная докладу «Информация и коммуникация для развития 2009: расширение охвата и усиление действия», в которой вместе с представителями Всемирного банка участвовали представители власти и частного сектора стран Восточной Европы и Центральной Азии: Армении, Азербайджана, Белоруссии, Грузии, Молдавии, России и Узбекистана.
С армянской стороны на конференции присутствовали глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис, директора фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, президент НПО «Общество Интернет» Игорь Мкртумян и другие.
Всемирный банк участвует в развитии ИКТ в Армении, в стадии подготовки находится проект «Электронное общество и инновации для целей конкурентоспособности», оцениваемый примерно в 25 миллионов долларов, который должен будет повысить конкурентоспособность экономики Армении путем развития сектора ИТ, увеличения капиталовложений в инфраструктуру ИКТ и развития национальной широкополосной сети с упором на ее доступность в сельской местности.
Мартин Райзер – директор Всемирного банка в Украине, Белоруссии и Молдавии, говоря о странах Восточной Европы и Центральной Азии, отметил, что Армения показывает хорошие результаты для прямых частных и государственных инвестиций в сферу ИКТ.
В свою очередь Баграт Енгибарян заявил, что ИКТ в Армении динамично развивается, а также подчеркнул, что с 2001 года руководство страны рассматривает сферу информационно-коммуникационных технологий как одну из важнейших.