16 Դեկտեմբեր 2009 - 16:22 AMT
Հայ պատանի աստղագետներ Հայկ Հակոբյանն ու Հայկ Ստեփանյանն աստղագիտոթյան միջազգային 14-րդ օլիմպիադայից վերադարձել են հաղթանակած:
Երկու Հայկն էլ սովորում են Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցում եւ երկուսն էլ Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատող, աստղագիտության ուսուցչուհի Մարիետա Գյուլզադյանի աշակերտներն են:
Օլիմպիադային մասնակցող 20 երկրների շարքում Հայաստանի ներկայացուցիչները գրավել են 2 ոսկե մեդալ, մյուս 4 ոսկե մեդալները հանձնվել են Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի ներկայացուցիչներին: Աստղագիտության միջազգային 14-րդ օլիմպիադայի արդյունքները լայնորեն լուսաբանում էին Չինաստանի ԶԼՄ-երը, որտեղ անցկացվում էր օլիմպիադան, սակայն Հայաստանում նոյեմբերի 17-ից մինչ օրս հայ պատանիների մասին ոչ մի խոսք չի ասվել:
Հայ պատանիները միջազգային օլիմպիադային առաջին անգամ մասնակցել են 1997 թ., որից հետո միջոցներ չլինելու պատճառով չեն մասնակցել մինչ 14-րդ օլիմպիադան: Այսօր այդ խնդիրը լուծված է. հանրապետական եւ միջազգային օլիմպիադաներին մասնակցելու համար հատկացվել է 44 մլն դրամ:

16 Декабрь 2009 - 16:22 AMT
Юные армянские астрофизики Айк Акопян и Айк Степанян с 14-ой Международной олимпиады по астрофизике вернулись победителями. Оба Айка учатся в ереванской физико-математической школе и являются учениками научного сотрудника Бюраканской обсерватории, преподавателя астрофизики Мариетты Гюлзадян.
Среди участников олимпиады из 20 стран представители Армении завоевали 2 золотые медали, остальные 4 золотые медали были отданы представителям России, Индии, Китая. И если результаты 14-ой Международной олимпиады по астрофизике, которая проходила в Китае, широко освещались китайскими СМИ этой страны, то о победе юных армянских астрофизиков с 17 ноября по сегодняшний день в Армении не было напечатано ни слова.
Армянские юноши впервые приняли участие в Международной олимпиаде по астрофизике в 1997 году. После чего три года Армения не участвовала в данной олимпиаде по причине отсутствия необходимых средств. На сегодняшний день эта проблема решена – для участия в республиканских и международных олимпиадах отведено 44 миллиона драмов.