Բուհական համակարգումիրականացվողբարեփոխումների ընթացքնու հետագա քայլերնեն քննարկվել ՆախագահՍերժ Սարգսյանիեւ պետական բուհերիռեկտորների այսօրկայացած հանդիպման ժամանակ:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ նման հանդիպումները պարբերական բնույթ են կրելու: Կարեւորելով կրթության որակի բարձրացումը` նա ընդգծել է. «Ձեր, Ձեր ղեկավարած բուհերի գործունեությամբ է պայմանավորված, թե վաղը մենք ինչ մասնագետներ ենք ունենալու, ինչպիսին է լինելու մեր երկրի ապագան»:
Խոսելով բուհական կրթությանհիմնական խնդիրների ու անելիքների մասին, ռեկտորները պետության ղեկավարին են ներկայացրել կրթության որակի բարձրացման, կառավարման համակարգի կատարելագործման եւ ժամանակակից պահանջներին դրա համապատասխանեցման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները: Մասնավորապես, խոսվել է Հայաստանի` Բոլոնիայի գործընթացին միանալու, կրթական երկաստիճան եւ կրեդիտային համակարգերի ներդրման ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների մասին:
Քննարկվել են նաեւ բուհերի կազմակերպաիրավական կարգավիճակի, մասնավոր բուհերի գործունեության, օտարերկրյա քաղաքացիների ուսումնառության գործընթացի կազմակերպման հետ կապված հարցեր: Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է ոլորտի զարգացման հիմնական գերակայություններից բխող քայլերի իրականացման ներկա ընթացքը:
Սերժ Սարգսյանըհետաքրքրվելէնաեւ ուսուցմաննորտեխնոլոգիաների կիրառման, ուսումնական լաբորատորիաների արդիականացման գործընթացով: Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է համապարփակ մոտեցում ցուցաբերել ուսանողներին մասնագիտական նոր, ժամանակակից տեխնիկական բազայով ապահովելու հարցում եւ ուշադրություն է հրավիրել այս խնդրի հնարավորինս արագ լուծմանը:
Նախագահ Սարգսյանը նաեւ ասել է, որ ռեկտորներից ակնկալում է դինամիկ, նախաձեռնողական եւ նպատակաուղղված աշխատանք` բուհական բարեփոխումներն արդյունավետ առաջ տանելու համար:

16 Декабрь 2009 - 16:54 AMT
На состоявшейся 16 декабря встрече президента Армении Сержа Саргсяна и руководителей государственных ВУЗов страны был обсужден процесс продвижения реформ в образовательной системе.
“От вашей деятельности и от деятельности возглавляемых вами ВУЗов зависит уровень профессионализма специалистов и будущее нашей страны”, – подчеркнул Серж Саргсян и сообщил, что подобные встречи будут носить регулярный характер.
Как сообщает пресс-служба главы государства, руководители государственных ВУЗов страны представили президенту Армении дальнейшие планы руководимых ими учреждений и проводимые работы по повышению качества образования, управления и по обеспечению соответствия современным требованиям. В частности, были обсуждены вопросы, выявленные в ходе внедрения двухступенчатой образовательной и кредитной систем.
Вопросы организационно-правового статуса ВУЗов также были обсуждены в ходе встречи. Министр образования и науки Армен Ашотян в свою очередь представил программы, осуществляемые в соответствии с приоритетами развития сферы.
В конце встречи президент Армении Серж Саргсян сообщил, что от руководителей ВУЗов ожидает инициативной, целеустремленной, динамичной работу для эффективного осуществления реформ в сфере высшего образования.