Դեկտեմբերի 17-ին կայացավ Հայաստանի Պատմության թանգարանի նոր ցուցասրահի բացումը, որտեղ ներկայացված է Հայաստանի ողջ տարածքում ավելի քան 100 տարի շարունակվող պեղումների արդյունքում հայտնաբերված նմուշների արժեքավոր հավաքածուն:
«Ցուցահանդեսում ներկայացված են ցուցանմուշներ, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա 200 000-1000թթ.: Առաջին անգամ ցուցադրվում են հին քարե դարի եւ բրոնզե դարի բոլոր շրջանների ավելի քան 1200 ցուցանմուշներ 200 հնագիտական վայրերից: Հավաքածուն արժեքավոր է նրանով, որ բոլոր իրերը գտնվել են հենց Հայաստանի տարածքից, ինչը մեզ կօգնի ավելի քան երբեւէ լավ ճանաչել մեր երկրի պատմությունը»,- նշեց Հայաստանի Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, ցուցասրահի տարածքը կազմում է 1500 քառակուսի մետր, բայց մինչեւ գարուն այն կընդլայնվի: Նոր տարածքում կներկայացվի մինչեւ 7-րդ դարի, այսինքն ուրարտական, բյուզանդական, հելլենիստական ու քրիստոնեական շրջանների հայկական մշակույթը: Պատմության թանգարանի պահեստում ներկայումս ավելի քան կես միլիոն հնագիտական, ազգագրական ու փաստագրական ցուցանմուշներ կան: Ցուցահանդեսն այցելեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, մշակույթի գործիչներ ու այլ հայտնի անձինք:

17 Декабрь 2009 - 11:09 AMT
17-го декабря состоялось открытие нового выставочного зала в Музее истории Армении, где представлена исключительно ценная коллекция экспонатов, найденных в результате раскопок, которые проводятся более 100 лет по всей территории Армении.
«На выставке представлены экспонаты, которые датируются 200 000 – 1000 гг. до н.э. Впервые экспонируется более чем 1200 экспонатов всех этапов древнего каменного и бронзового веков из 200 археологических местностей. Коллекция ценна тем, что все вещи были найдены именно на территории Армении, что поможет нам узнать историю нашей страны лучше, чем когда-либо»,- отметила директор Музея истории Армении Анелька Григорян.
По ее словам, территория выставочного зала составляет 1500 квадратных метров, но она до весны расширится. На новой территории будет представлена армянская культура до 7-го века, т.е. экспозиции урартского, византийского, эллинистического и христианского периодов. В хранилище Музея истории Армении в настоящее время есть более
полмиллиона археологических, этнографических, документальных экспонатов.
Выставку посетил президент Армении Серж Саргсян, Министр культуры РА Асмик Погосян, деятели культуры и другие известные лица.