Հանրապետակն կուսակցության պատգամավորները, որոնք իրենց ստորագրություններն էին դրել Հայաստանի նախագահին ուղղված նամակի տակ, արդեն դատապարտվել են մեր կողմից: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Ըստ նրա, այդ ակցիայով ՀՀ ԱԺ պատգամավորները վարկաբերկում են Սասուն Միքայելյանին որպես անձի:
«Եթե Միքայելյանն իրոք լուրջ խնդիրներ ունենար, նա ինքն անձամբ կդիմեր ՀՀ նախագահին»,-ասել է Սահակյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ եթե այս նամակի նախաձեռնողներին իրոք հետաքրքրեր ստորագրությունների քանակը, նրանք ուղղակի կդիմեին «Ժառանգությանը»: «Դա ընդամենը հերթական սադրանքն էր, որն անհաջողությամբ ավարտվեց»,-ասել է Սահակյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ իր նամակով պատգամավորներն ավելի են վատթարացնում Միքայելյանի վիճակը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Միքայելյանին հեռացրել են խմբակցությունից իր քաղաքական հայացքների համար: «Ես չեմ կարող Միքայելյանին հանցագործ համարել, սակայն քաղբանտարկյալ եւ չեմ համարում»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Գ.Սահակյանը հաղորդել է, որ Միքայելյանը դեկտեմբերի 16-ին վիրահատվել է եւ նրա առողջությունը կվերականգնվի 6-7 օրից:
ՀՀ ԱԺ 21 պատգամավորներ (հիմնականում ՀՀԿ-ից եւ «Բարգավաճ Հայաստանից») բաց նամակով դիմել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` խնդրելով ազատ արձակել Ս.Միքայելյանին: Խորհրդարանականները նշում են, որ նախկին պատգամավոր, այժմ բանտարկյալ Սասուն Միքայելյանը, լուրջ խնդիրներ ունի առողջության հետ եւ բանտային պայմանները կարող են վատթարացնել նրա վիճակը:
Նամակում ասվում է, որ պատգամավորները խնդրում են ՀՀ նախագահին ներում շնորհել պատգամավորին անկախ այն բանից, թե ինչի համար է նա ձերբակալվել:

17 Декабрь 2009 - 12:28 AMT
Депутаты Республиканской партии Армении, которые подписались под письмом к президенту РА с просьбой амнистировать Сасуна Микаеляна, уже подверглись осуждению с нашей стороны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян. По его словам, этой акцией депутаты НС РА компрометируют Сасуна Микаеляна как личность.
“Если бы Микаелян действительно имел серьезные проблемы, то он бы лично обратился к президенту РА”, – отметил Саакян. При этом он заметил, что если бы инициаторов данного письма действительно интересовало количество подписей то, они бы просто обратились во фракцию “Наследие”. “Это была всего лишь очередная провокация, которая обернулась неудачей”, – подчеркнул Саакян. Он также добавил, что своим письмом депутаты еще более усугубляют судьбу Микаеляна.
Он также подчеркнул, что Микаеляна исключили из фракции не как личность, а за его политические взгляды. “Я не могу назвать Микаеляна преступником, но и политзаключенным тоже не считаю”, – сказал руководитель фракции РПА.
Галуст Саакян сообщил, что Микаелян 16 декабря был прооперирован и что его здоровье через 6-7 дней восстановится.
21 депутат Национального собрания РА (в основном, из Республиканской партии Армении и партии “Процветающая Армения”) обратился с открытым письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой освободить из заключения Сасуна Микаеляна. Парламентарии отмечают, что бывший депутат, ныне заключенный Сасун Микаелян, имеет серьезные проблемы со здоровьем и тюремные условия могут усугубить его состояние.
В письме подчеркивается, что депутаты просят президента Армении амнистировать Сасуна Микаеляна независимо от того, по какой причине он был арестован.