Հանրապետակն կուսակցության պատգամավորները, որոնք իրենց ստորագրություններն էին դրել Հայաստանի նախագահին ուղղված նամակի տակ, արդեն դատապարտվել են մեր կողմից: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Ըստ նրա, այդ ակցիայով ՀՀ ԱԺ պատգամավորները վարկաբերկում են Սասուն Միքայելյանին որպես անձի:
«Եթե Միքայելյանն իրոք լուրջ խնդիրներ ունենար, նա ինքն անձամբ կդիմեր ՀՀ նախագահին»,-ասել է Սահակյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ եթե այս նամակի նախաձեռնողներին իրոք հետաքրքրեր ստորագրությունների քանակը, նրանք ուղղակի կդիմեին «Ժառանգությանը»: «Դա ընդամենը հերթական սադրանքն էր, որն անհաջողությամբ ավարտվեց»,-ասել է Սահակյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ իր նամակով պատգամավորներն ավելի են վատթարացնում Միքայելյանի վիճակը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Միքայելյանին հեռացրել են խմբակցությունից իր քաղաքական հայացքների համար: «Ես չեմ կարող Միքայելյանին հանցագործ համարել, սակայն քաղբանտարկյալ եւ չեմ համարում»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Գ.Սահակյանը հաղորդել է, որ Միքայելյանը դեկտեմբերի 16-ին վիրահատվել է եւ նրա առողջությունը կվերականգնվի 6-7 օրից:
ՀՀ ԱԺ 21 պատգամավորներ (հիմնականում ՀՀԿ-ից եւ «Բարգավաճ Հայաստանից») բաց նամակով դիմել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` խնդրելով ազատ արձակել Ս.Միքայելյանին: Խորհրդարանականները նշում են, որ նախկին պատգամավոր, այժմ բանտարկյալ Սասուն Միքայելյանը, լուրջ խնդիրներ ունի առողջության հետ եւ բանտային պայմանները կարող են վատթարացնել նրա վիճակը:
Նամակում ասվում է, որ պատգամավորները խնդրում են ՀՀ նախագահին ներում շնորհել պատգամավորին անկախ այն բանից, թե ինչի համար է նա ձերբակալվել:

17 December 2009 - 12:28 AMT
Republican Party MPs who undersigned the letter to Armenian president, calling for Sasun Mikayelyan’s release have already been condemned by the country, RPA parliamentary group leader Galust Sahakyan said. By doing this, the MPs comment on Sasun Mikaelyan’s personal characters, he told today a news conference in Yerevan.
“That was just an act of provocation crowned with failure,” Sahakyan said.
At that, he noted that Mikayelyan had been removed from the faction with personal, rather than political considerations. “He is not an offender but I can’t consider him a political prisoner either,” he said.
Galust Shakayan told journalists that Mikaelyan underwent surgery on December 16 and is expected to recover within 6-7 days.
21 MPs from National Assembly (mostly representatives of Republican Party and Prosperous Armenia) have addressed an open letter to Armenia’s President, calling for Sasun Mikaelyan’s release. The parliamentarians claimed that former MP Sasun Mikaelyan has serious health problems which may be aggravated in prison circumstances.
In their letter, Armenian MPs request President Serzh Sargsyan to grant Mikaelyan amnesty, regardless of the reason of arrest.