Դեկտեմբերի 14-ից 17-ը Երեւանում անցկացվեց ռազմատեխնիկական համագործակցության հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական` 4-րդ նիստը` հանձնաժողովի համանախագահներ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանի եւ ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրենի տեղակալ Կոնստանտին Բիրյուլինի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող խնդիրներ: Նիստի շրջանակներում դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը եւ ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրենի տեղակալ, ռազմատեխնիկական համագործակցության հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Կոնստանտին Բիրյուլինը ստորագրեցին «ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունների միջեւ ռազմական նշանակության արտադրանքը երրորդ երկրներ արտահանելիս փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Ստորագրման արարողությանը նախորդած իր ելույթում պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանն ընդգծեց, որ ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունների միջեւ այս համաձայնագրի ստորագրումը կարեւոր նշանակություն ունի հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացման համար, կնպաստի երկու պետությունների զինված ուժերի մարտունակության ամրապնդմանը, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

On December 14-17, Yerevan hosted the 4th session of Armenian-Russian Intergovernmental Committee on Military-technical Cooperation. Discussion was chaired by Armenia’s Deputy Defense Minister Alik Mirzabekyan and Deputy Head of Russian Federal Military-Technical Cooperation Service Constantine Biryulin.
On Wednesday, December 16, RA Defense Minister Seyran Ohanyan and Co-Chair of Armenian Armenian-Russian Intergovernmental Committee on Military-technical Cooperation Constantine Biryulin signed an agreement “Between Armenian and Russian Governments on Exporting Military-technical Products to Third Countries”.
In his Speech, Minister of Defense Seyran Ohanyan noted the agreement’s key role in deepening Armenian Russian military cooperation and strengthening the military efficiency of both countries’ armed forces, RA Defense Ministry’s press service reports.