17 Դեկտեմբեր 2009 - 14:41 AMT
Սոցիալ-ժողովրդավարական Հնչակյան կուսակցության հայաստանյան ներկայացուցչության արտակարգ համագումարը գումարվել էր տեղական օղակների 90 տոկոսի պահանջով եւ անցել է օրենքի շրջանակներում: Այդ մասին հայտարարել է Սոցիալ-ժողովրդավարական Հնչակյան կուսակցության հայաստանյան ներկայացուցչության նորընտիր նախագահ Գեւորգ Պերկուպեյանը` Երեւանում կուսակցության մամլո քարտուղար Նարեկ Գալստյանի եւ վարչության նոր անդամ Վարդան Խաչատրյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Պերկուպեյանի, արտակարգ համագումարի ժամանակ ընտրվել են վարչության 7 անդամներն ու նախագահը, որոշ փոփոխություններ են կատարվել կուսակցության կանոնադրության մեջ:
Իր հերթին Նարեկ Գալստյանը նշել է, որ Լյուդմիլա Սահակյանի այն հայտարարությունը, թե ոչ բոլոր օղակներն են իրեն անվստահություն հայտնել, չի համապատասխանում իրականությանը: Նա նաեւ ասել է, որ Լ.Սարգսյանի ղեկավարությամբ ընդունված վարչության որոշումը կուսակցությունից նրա երեք անդամներին հեռացնելու մասին, ապօրինի է, քանի որ վարչությունը կազմված է 7 անդամից, իսկ որոշումը կայացրել են 3-ը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, կշարունակվի արդյոք Հնչակների համագործակցությունը ՀԱԿ-ի հետ` Վ.Խաչատրյանը նշել է, որ կուսակցության օրակարգում չկա ՀԱԿ-ից դուրս գալու խնդիր:
Անդրադառնալով Լ.Սարգսյանին` նորընտիր նախագահ Պերկուպեյանն ընդգծել է,որ դեկտեմբերի 16-ին նոր վարչության ընտրությամբ նախկին վարչությունը Լ.Սարգսյանի ղեկավարությամբ, մեխանիկորեն դադարեցրել է գործունեությունը: Նա հավելել է նաեւ, որ այսուհետ Հնչակյան կուսակցության իսկական վարչությունը պետք է համարվի այն, որ կընդունվի Համահնչակյան վարչության կողմից:

17 December 2009 - 14:41 AMT
Social Democrat Hnchak party’s extraordinary sitting was convened by the demand of 90 % of party representatives, according newly elected Hnchak leader Gevorg Perkupekyan.
The session elected 7 governing board members and a chairperson, as well as adopted amendments to the party’s charter, he told today a news conference organized jointly with new governing board member Narek Galstyan.
For his part, Galstyan said that Lyudmila Sargsyan’s statements on receiving a non-confidence vote were untrue. With regard to the decision on excluding 3 party members, he characterized it non-valid considering that the governing board consists of 3 members while decision was made by 3 representatives.
Asked by journalists whether new Hnchak administration would continue cooperation with Armenian National Congress (ANC), Vardan Khachatryan said no such issue was included in party’s agenda. “So, we’ll have no problem should the party express willingness to cooperate with us,” he noted.
As to Lyudmila Sargsyan, the newly elected chair stressed that that December 16 elections automatically terminated her competences. In that connection he added that the Administration elected by Hnchak party’s governing board should be considered valid.