17 Դեկտեմբեր 2009 - 20:01 AMT
Էդիկ Բարսեղյան. Մենք ցանկանում ենք խուսափել վերջերս Պերմում տեղի ունեցած իրադարձությունների կրկնությունից Հայաստանում
Հայաստանում գործում է 63 հրշեջ-փրկարարական բրիգադ: Յուրաքանչյուր մարզում կա արագ արձագանքման բրիգադ, կազմված 10-15 հոգուց, ինչպես նաեւ 110 փրկարար, որոնք պատրաստ են անհրաժշետության դեպքում օգնության հասնել նաեւ արտերկրում տեղի ունեցած աղետների ժամանակ, օրինակ, Թուրքիայում կամ Իրանում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Փրկարար ծառայության պետ Էդիկ Բարսեղյանը:
Չնայած, որ ինչպես տարերային, այնպես էլ ոչ տարերային աղետների քանակը վերջի տարիներին նվազել է, սակայն դա առիթ չի հանդիսանում զգոնությունը կորցնելու համար, ասել է Էդիկ Բարսեղյանը: Նա նշել է, որ Երեւանում կանցկացվի 500 օբյեկտների մոնիտորինգ, որտեղ նախատեսվում են ամանորի միջոցառումներ: «Մենք ձեռնարկում ենք այդ միջոցները` խուսափելու համար վերջերս Պերմում տեղի ունեցած իրադարձությունների կրկնությունից Հայաստանում»,-ասել է Բարսեղյանը:
2009թ. դեկտեմբերի 4-ին Պերմի «Կաղ ձի» գիշերային ակումբում հրդեհ բռնկվեց: Այդ պահին ակումբում հարյուրավոր մարդիկ կային: Դեկտեմբերի 16-ի դրությամբ 150 մարդ է զոհվել շմոլ գազից եւ այրվածքներից: 80-ը գտնվում են Մոսկվայի, Պետերբուրգի, Պերմի եւ Չելյաբինսկի հիվանդանոցներում: Հրդեհի պատճառը պիրոտեխնիկայի հետ սխալ վարվելն է:

17 Декабрь 2009 - 20:01 AMT
В Армении действует 63 пожарно-спасательных бригад. В каждой области Армении есть бригада быстрого реагирования по 10-15 человек, а также 110 спасателей, готовых в случае необходимости оказать помощь в зонах бедствия за границей, например в Турции и Иране. Об этом заявил журналистам 17 декабря директор Спасательной службы Армении Эдик Барсегян.
Несмотря на то, что количество как стихийных, так и не стихийных бедствий за последние годы уменьшилось, по словам Барсегяна, это не дает повода расслабиться спасательным службам. Он подчеркнул, что по инициативе спасательной службы Армении, в Ереване будет проведен мониторинг 500 объектов, в которых планируется провести новогодние праздники, и устранит неполадки, которые могут стать причиной пожара. “Мы принимаем эти меры, чтобы избежать повторения недавних пермских событий в Армении”,- подчеркнул Эдик Барсегян.
Вечером 4 декабря 2009 года в пермском ночном клубе “Хромая лошадь” произошел пожар. В этот момент в клубе находились несколько сот человек. По состоянию на 16 декабря около 150 человек скончались от отравления угарным газом и ожогов, 80 – в больницах Москвы, Петербурга, Перми и Челябинска. Причиной пожара считается неправильное обращение с пиротехникой