18 Դեկտեմբեր 2009 - 09:45 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում Թուրքիայից միգրանտների ներհոսք չի ակնկալվում: Մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը: «Միգրացիոն հոսքերը կակտիվանան, քանի որ կնվազեն սահմանի հատմանը խոչընդոտող պայմանները ցանկացողների մեծամասնության համար»,-ասել է նա: Միգրացիոն ծառայության պետը պարզաբանել է, որ եթե հայ-թուրքական սահմանը բացվի, կկրճատվի սահմանն անցնելու ժամանակն ու արժեքը, ինչը խթան կհանդիսանա այն մարդկանց համար, որոնց համար այդ հանգամանքները խոչընդոտ էին հանդիսանում:
Այս համատեքստում նա նաեւ նշել է, որ եթե սահմանը բաց է, չի նշանակում, որ ցանկացած մարդ կարող է անարգել հատել այն, քանի որ մուտքի արտոնագիր է հարկավոր (օրինակ, Իրանի դեպքում) կամ համապատասխան օրենսդրական հիմքերի առկայություն (ինչպես Վրաստանի դեպքում): Եգանյանը հավելել է, որ թուրք միգրանտների «ներհոսքի» բացակայությունը կարելի է բացատրվել նաեւ նրանով, որ այսօրվա դրությամբ Թուրքիայի քաղաքացիների համար Հայաստան այցելելու խոչընդոտներ չկան: «Եթե նրանք ցանկանային, կարող էին գալ նաեւ սահմանի բացումից առաջ, այդ դեպքում ինչո՞ւ չեկան»:
Եգանյանը հաղորդեց նաեւ, որ վերջին 8 տարում միգրացիոն հոսքերը Հայաստանից Թուրքիայի եւ հակառակ ուղղությամբ կայուն աճ են գրանցել, իսկ նշված ժամանակահատվածում Հայաստանից Թուրքիա է մեկնել 288 000 մարդ, եկել է` 294 000-ը: Նա նշել է նաեւ, որ միգրացիոն հոսքերը այդ երկրի ուղղությամբ 8 տարում ավելացել են 4 անգամ, ինչը չես ասի այլ ուղղությունների, օրինակ Եվրոպայի մասին:
Եգանյանը հավաստիացրել է նաեւ, որ թուրքական կողմի հրապարակած տվյալները Թուրքիայիում ապօրինի աշխատող շուրջ 50 000-70 000 հազար հայ միգրանտների մասին, չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ թուրքական վիճակագրական ծառայության տվյալները վկայում են, որ դեպի Թուրքիա միգրացիոն հոսքերի բացասական սալդոն ընդամենը 5 238 մարդ է կազմում:

18 Декабрь 2009 - 09:45 AMT
В случае открытия армяно-турецкой границы наплыва мигрантов из Турции не следует ожидать. Такое мнение выразил журналистам на пресс-конференции в Ереване начальник миграционной службы министерства территориального управления Армении Гагик Еганян. «Миграционные потоки активизируются, поскольку сократятся препятствующие условия для пересечения границ для большинства желающих», – сказал он. Начальник миграционной службы пояснил, что в случае открытия армяно-турецкой границы сократится время и стоимость ее пересечения, что будет стимулировать желающих, для которых эти обстоятельства до сих пор являлись препятствием.
В этом контексте он также отметил, что открытость границ не означает, что любой человек может беспрепятственно пересекать ее, поскольку необходимо соответствующее визовое разрешение (в случае с Ираном) или наличие соответствующих законодательных основ (в случае с Грузией). Гагик Еганян добавил, отсутствие «наплыва» турецких мигрантов можно объяснить и тем, что на сегодняшний день, в принципе, нет никаких препятствий для въезда турецких граждан в Армению, «если бы они хотели, то могли бы и приехать до открытия границ – почему же они не приехали?».
Гагик Еганян сообщил, что за последние 8 лет (2000-2008 г.г.) миграционные потоки из Армении в Турцию и в обратном направлении стабильно растут, а за указанный период в Турцию из Армении выехало 288 000 человек, при этом въехало 294 000 человек. Помимо этого он отметил, что миграционные потоки по направлению в эту страну за 8 лет увеличились в 4 раз, что нельзя сказать в отношении других направлений, в частности в страны Европы.
Начальник миграционной службы также заявил, что данные, публикуемые турецкой стороной относительно числа нелегальных армянских мигрантов, работающих в Турции, число которых составляет порядка 50 000 -70 000, неверны, поскольку официальные данным турецкого института статслужбы свидетельствуют о том, что отрицательное сальдо миграционных потоков в Турции составило всего лишь 5 238 человек.