Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում պոտենցիալ սեզոնային միգրանտների մեծ մասը հնարավորություն չուներ մեկնել երկրից, լրագրողներին է ասել Հայաստանի տարածքային կառավարության նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը: Մասնավորապես, ըստ նրա, երկու անգամ կրճատվել է սեզոնային միգրանտների քանակը (60-70 հազար), որոնք պետք է մեկնեին արտագնա աշխատանքի, սակայն չեն մեկնել: Եգանյանն ասել է, որ 11 ամսվա ընթացքում Հայաստան է ժամանել 1 մլն 290 հազար 735 միգրանտ, իսկ մեկնել է` 1 մլն 329 հազար 402 միգրանտ: Իսկ միգրացիոն հոսքերի ամփոփումը կկատարվի հունվարի առաջին ամիսներին, քանի որ միգրացիոն հոսքերն առավելապես ակտիվանում են ամանորի տոներին:
Ինչ վերաբերում է 2010թ. կանխատեսումներին, ապա այդ առնչությամբ Գ.Եգանյանը նշել է. «Միգրացիոն հոսքերի դինամիկան 2010թ. հիմնականում կախված կլինի ընդունող երկրներում ստեղծված տնտեսական իրավիճակից»: Նա ասել է, որ եթե ճգնաժամը շարունակվի, ապա վտնագ կա, որ մասնավորապես Ռուսաստանից կարող են վերադառնալ երկարաժամկետ միգրանտները, որոնք կազմում են Հայաստանից արտագնա աշխատանքի մեկնողների 94 տոկոսը: «Այսօրվա դրությամբ համաշխարհային միտումներն այնպիսին են, որ կարծես թե տնտեսություններն արդեն անցել են ճգնաժամի կրիտիկական կետը, եւ հուսանք, որ երկարաժամկետ միգրանտները ստիպված չեն լինի լքել բնակության վայրերը, քանի որ նրանց համար դա մեծ ցնցում է, անորոշություն այն առումով, թե ինչ է սպասում իրենց հայրենիքում»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ Եգանյանը հավելել է, որ եթե իրավիճակն արմատապես չփոխվի, միգրացիոն հոսքերի դինամիկան առանձնակի փոփոխություն չի կրի:
Հաշվի առնելով աշխարհում միգրանտների աճող քանակը` 2000թ. դեկտեմբերի 4-ին Գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 18-ը հռչակեց Միգրանտի միջազգային օր: Այդ օրը 1990թ. Վեհաժողովն ընդունեց Բոլոր աշխատանքային միգրանտների եւ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին միջազգային կոնվենցիան: Միջազգային կառույցների գնահատմամբ, այսօրվա դրությամբ երկրագնդի 35 բնակչից 1-ը, կամ շուրջ 200 մլն մարդ միգրանտ է, այսինքն ապրում եւ աշխատում է օտար երկրում:

В условиях мирового финансово-экономического кризиса у большинства потенциальных сезонных мигрантов не было возможности выехать из страны, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване начальник миграционной службы Министерства территориального управления Армении Гагик Еганян. В частности, по его словам, вдвое сократилось число сезонных мигрантов страны (60-70 тыс. человек), которые должны были выехать на заработки, но не смогли сделать это. Начальник миграционной службы сообщил, что за 11 месяцев в Армению въехало 1млн. 290 тыс. 735 мигранта, а выехало – 1млн. 329 тыс. 402 мигранта, подводить же итоги миграционных потоков миграционная служба будет в последних числах января 2010 года, поскольку миграционные потоки наиболее активизируются в новогодние праздники.
Что же касается непосредственно прогнозов на 2010 год, то в связи с этим Гагик Еганян отметил: «Динамика миграционных потоков в 2010 году в основном будет зависеть от экономической ситуации в принимающих странах». Он сказал, что если кризис будет продолжаться, то возникнет опасность массового возвращения на родину долгосрочных мигрантов, в частности, из России, на долю которой приходится 94% всех мигрантов Армении. «На сегодняшний день мировые тенденции таковы, что экономики уже пережили критическую точку кризиса, и будем надеяться, что долгосрочным мигрантам не придется покидать места своего проживания, поскольку для них это глубокий стресс, неопределенность того, что их ждет на родине», – заметил он. В связи с этим начальник миграционной службы добавил, что если же ситуация кардинально не изменится, то динамика миграционных потоков также не претерпит особый изменений.
Учитывая большое и все возрастающее число мигрантов в мире, 4 декабря 2000 года Генеральная Ассамблея провозгласила 18 декабря Международным днем мигранта. В этот день в 1990 году Ассамблея приняла Международную конвенцию о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей. По оценкам международных структур на сегодняшний день в мире из 35 жителей 1 является мигрантом или 200 млн. мигрантов, которые живут и работают за рубежом.