Մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանը որոշակի հաջողությունների է հասել թրաֆիկինգի դեմ պայքարում երկրի կառավարության հետեւողական քաղաքականության շնորհիվ, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Տարածքային կառավարման նախարարության գաղթական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը: Նրա խոսքով, ԱՄՆ Պետքարտուղարության հրապարակած ամենամյա զեկույցի համաձայն, որը դիտարկում է զանազան երկրներում ստեղծված իրադրությունը եւ այդ երկրների իշխանությունների ձեռնարկած քայլերը թրաֆիկինգի դեմ պայքարի ոլորտում, Հայաստանը որոշակի առաջընթաց է արձանագրել. հատուկ հսկողության տակ գտնվող երկրորդ խմբում 4 տարի լինելուց հետո ՀՀ-ն մտել է այդ խմբի երկրների թվի մեջ:
Նախարարության գաղթական ծառայության պետը հիշեցրեց, որ դեկտեմբերի 5-ին Հաայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի պետնախարար Անվար Գարգաշը «Մարդկանց շահագործման դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման մասին Հուշագիր ստորագրեցին: «Հուշագրի ստորագրումը այդ խնդրով զբաղվող մեր պետական կառույցներին թույլ կտա անմիջական համագործակցություն հաստատել ԱՄԷ համապատասխան պետմարմինների հետ այդ ոլորտում համակարգված միջոցառումների իրականացման եւ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման համար»,- ասաց Եգանյանը:

За полтора года Армения достигла определенных результатов в борьбе против траффикинга благодаря последовательной политики правительства страны, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване начальник миграционной службы Министерства территориального управления Армении Гагик Еганян. По его словам, согласно опубликованному ежегодному докладу Госдепартамента США, который рассматривает сложившуюся в разных странах ситуацию и шаги, предпринимаемые властями этих стран в сфере борьбы с траффикингом, Армения зафиксировала определенный прогресс: после 4 лет пребывания во второй группе под особым контролем, вошла в число стран этой группы.
Начальник миграционной службы министерства напомнил, что 5 декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и госминистр иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов Анвар Гаргаш подписали Меморандум о взаимопонимании «О сотрудничестве в сфере борьбы против эксплуатации людей». «Подписание меморандума позволит нашим государственным структурам, занимающимся этой проблемой, установить непосредственное сотрудничество с соответствующими госорганами ОАЭ для реализации скоординированных мероприятий и оперативного обмена информацией в этой сфере», – сказал Еганян.