«Ընթացիկ տարում մենք ստացել ենք 571 դիմում, որոնցից 389-ն ընդունվել է ինչպես քաղաքացիներից, այնպես էլ լրագրողներից: Այդ բողոք – դիմումներից 82-ը բավարարվել է հօգուտ քաղաքացիների: Բացի այդ, ուսումնասիրվել են Երեւանի եւ Հայաստանի շրջանների 395 ուսումնական հաստատություններ, 73-ում ստուգումներ եւ 5-ում տեսչություն է անցկացվել», – դեկտեմբերի 18-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության պետական տեսչության պետ Խաչիկ Մուրադյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, կրթության պետական տեսչությունը վերահսկում է նախադպրոցական, հանրակրթական եւ արվեստի մասնագիտական նախնական ուսումնական հաստատությունները: Ընդ որում, վերահսկողություն է իրականացվում ոչ միայն պետական ուսումնական, այլեւ մասնավոր սեկտորի հաստատություններում:
«Հայաստանի ուսումնական հաստատություններում կադրերի նշանակումը լուրջ խնդիր է: Ղեկավարությունը հաճախ հեռացնում է հին աշխատակիցներին եւ նրանց փոխարեն ընդունում է նոր մարդկանց: Այդպիսի ճակատագիր հաճախ սպասվում է նաեւ ղեկավարներին: Մենք բացահայտում ենք խախտումները, բայց նրանց պատասխանատվության ենթարկելու իրավասություն չունենք», – պարզաբանում էր Խաչիկ Մուրադյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ ստուգումների արդյունքում բացահայտվել են խախտումներ, որոնք վերաբերում են այնպիսի դեպքերի, երբ աշակերտը դպրոց չի հաճախել, բայց անօրինական կերպով միջնակարգ կրթության ավարտական վկայական է ձեռք բերել:

18 Декабрь 2009 - 13:54 AMT
“За текущий год мы получили 571 заявление, из которых 389 поступили как от граждан, так и от журналистов. Из этих жалоб-заявок 82 были удовлетворены в пользу граждан. Кроме того, были осуществлены исследования в 395 учебных учреждениях Еревана и областей Армении, 73 проверки и 5 инспекций“, – в ходе пресс-конференции 18-го декабря заявил начальник государственной инспекции образования Министерства образования и науки РА Хачик Мурадян.
По его словам, государственная инспекция образования осуществляет контроль дошкольных, общеобразовательных и начальных ремесленных профессиональных учебных учреждений. При этом контроль проводится не только в государственных учреждениях, но и учреждениях частного сектора.
“Назначение кадров в учебные заведения Армении является серьезной проблемой. Руководство очень часто увольняет сотрудников и на смену берет новых, подобная участь часто грозит и самим руководителям. Мы выявляем нарушения, но у нас нет полномочий для привлечения к ответственности”, – пояснил Хачик Мурадян.
Он так же отметил, что в результате проверок было выявлено нарушение, касающееся приобретения аттестата о среднем образовании в том случае, когда ученик не посещал школу.