2009 թ. դեկտեմբերի 22-ին հայկական ամառանոցային Ծաղկաձոր քաղաքում տեղի կունենա հաշվետու համաժողով, որի ընթացքում ներկայացվելու է հաշվետվություն Գիտության եւ առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամի (ԳԱՏԱՀ) եւ Երեւանի պետական համալսարանի համաֆինանսավորմամբ «Համալսարանի հետազոտական կենտրոնների ստեղծման» շրջանակներում իրականացված գիտակրթական շնորհների մասին հաշվետվություն: Այնտեղ տեղի կունենա նաեւ հայ-ամերիկյան համատեղ «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր – 2009» մրցույթի ամփոփումը եւ շնորհների հանձնումը: Հրավիրված հյուրերի շարքում կլինեն հանրապետության գիտակրթական համակարգից` նախարարներ եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, նաեւ պաշտոնյաներ ԱՄՆ դեսպանատնից` որպես յուրօրինակ ծրագիրը ֆինանսավորող կողմ:
«Համալսարանական հետազոտական կենտրոնների ստեղծում» ծրագիրը ԳԱՏԱՀ-ի գիտակրթական ամենամեծ ծրագրերից է, որի շրջանակներում երկու տարվա ընթացքում տրամադրվել է 100.000-ական ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ` տեխնիկայի գնման, լաբորատորիաների վերանորոգման եւ միջազգային գիտաժողովներին մասնակցելու համար:
Գիտական մեծ արժեք ներկայացնելով հանդերձ, այս ծրագիրը աջակցում է Հայաստանի գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմանը եւ լուրջ հետաքրքրության է արժանացել գիտական արդյունքի առեւտրայնացման գործընթացում:

18 Декабрь 2009 - 16:14 AMT
22 декабря 2009 года в армянском курортном городе Цахкадзор состоится отчетная конференция, на которой будет представлен отчет о врученных Национальным фондом науки и передовых технологий (НФНПТ) и Ереванским государственным университетом грантах в рамках программы “Создание университетских исследовательских центров”. Там же будут подведены итоги совместного армяно-американского конкурса “Содействие исследованиям молодых научных сотрудников – 2009” и состоится вручение грантов.
Среди приглашенных гостей будут как представители Министерства образования и науки РА, так и посольства США в Армении, как одной из финансирующих этот уникальный проект сторон.
Обладателям грантов программы “Создание университетских исследовательских центров” НФНПТ в течение двух лет была выплачена сумма в размере 100 тыс. долларов на покупку техники, ремонт лабораторий и участие в международных конференциях.
Представляя и научную ценность, эта программа содействует также развитию рынка знаний Армении: один из проектов, обладателей гранта, вызвал большой интерес в деле коммерциализации научных разработок.