19 Դեկտեմբեր 2009 - 11:23 AMT
Հայաստանի սահմանների անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ենթակառուցվածքների առկա վիճակի եւ դրանց արդիականացման ու վերազինման վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը դեկտեմբերի 19-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նիստում հավանության է արժանացել Հայաստանի պետական սահմանների կարիքների գնահատման փաստաթուղթը:
Կարեւորելով սահմանային անվտանգության ապահովման եւ ենթակառուցվածքների արդիականացման խնդիրները` Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանի սահմանային ենթակառուցվածքները պետք է համապատասխանեցվեն միջազգային չափանիշներին:
2010 թվականից կմեկնարկի «Ինտեգրված սահմանների կառավարում» ծրագիրը, որը կիրականացվի Եվրամիության ֆինանսավորմամբ: Հայաստանին կհատկացվի շուրջ 2 մլն ԱՄՆ դոլար` արդիականացնելու Հայաստան-Վրաստան սահմանային երկու անցակետերը:
Աշխատանքային խումբը մինչեւ 2010 թվականի մայիս ամիսը կմշակի Հայաստանի սահմանային անվտանգության ռազմավարություն, որը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային անվտանգության խորհրդի հաստատմանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԱԽ մամլո ծառայությունը:

19-го декабря межведомственная рабочая группа по разработке предложений, направленных на повышение уровня безопасности границ Армении и модернизации пограничных инфраструктур, созвала очередное заседание, которое вел секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) РА Артур Багдасарян. На заседании был одобрен документ об оценке пограничных нужд Армении.
Придав важность обеспечению пограничной безопасности и модернизации инфраструктур, Артур Багдасарсян отметил, что пограничные инфраструктуры РА должны соответствовать международным стандартам.
С 2010 года стартует программа ЕС “Управление интегрированных границ”, которая будет осуществлена при финансировании Европейского Союза. Армении будет выделено около $2 млн. для модернизации двух контрольно-пропускных пунктов на границе с Грузией.
Рабочей группе поручено до мая 2010 года разработать стратегию пограничной безопасности Армении, которая будет представлена в СНБ на утверждение, сообщает пресс-служба СНБ РА.