Ղազախստանի նախկին մայրաքաղաք Ալմաթիի մերձակա «Ակ բուլակ» համալիրում դեկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը: Գագաթաժողովին մասնակցել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Թուրքմենիայի նախագահները:
Ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ընթացքում պետությունների ղեկավարները քննարկում են ԱՊՀ տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացներին, առեւտրատնտեսական փոխգործակցության հետագա խորացմանը, նորաստեղծ հակաճգնաժամային հիմանդրամին, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
«Առանց փողկապի» ձեւաչափով պետությունների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւին` գագաթնաժողովի կազմակերպման համար, նկատելով, որ նախորդ տարի դեկտեմբերին տեղի ունեցած նմանատիպ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ընթացքում կայացվել են մի շարք առանցքային որոշումներ` ուղղված ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա առաջմղմանը եւ մեր երկրների առջեւ ծառացած կոնկրետ խնդիրների լուծմանը:
Դրանք անցնող տարվա ընթացքում հաջողությամբ կյանքի են կոչվել, ադ թվում ՀԱՊԿ-ի Արագ արձագանքման ուժերի ստեղծումը եւ դրան հաջորդած զորավարժությունները, հակաճգնաժամային հիմնադրամի եւ տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման մասին որոշումները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարեււորել է համագործակցության եււ ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման աշխատանքներն, այդ թվում` ռազմաքաղաքական համագործակցության ու կադրերի համատեղ պատրաստման, անվտանգության միջավայրի հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւին` 2010 թ. ԵԱՀԿ-ի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Հայաստանի Հանրապետությանն Նախագահն ընդգծել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ ԵԱՀԿ-ում նախագահելու է ՀԱՊԿ պետությունը եւ հավելել, որ մեր երկիրն աջակցել է Ղազախստանի նախագահության նախաձեռնությանը այն տեսլականով, որ այն հնարավորություն կընձեռի ՀԱՊԿ անդամ պետություններին առավել լսելի դարձնելու իրենց մոտեցումներն ու փաստարկները ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ համագործակցության, խաղաղության եւ անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը դեկտեմբերի 20-ին կավարտի աշխատանքը եւ Նախագահ Սարգսյանը կվերադառնա Երեւան, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

В пригороде Алматы 19 декабря прошел неформальный саммит глав ряда стран СНГ, в котором принял участие президент Армении Серж Саргсян, а также главы России, Беларуси, Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Туркмении.
В ходе неформального саммита участники обсудили интеграционные процессы на территории СНГ, вопросы углубления торгово-экономического сотрудничества, деятельности недавно учрежденного антикризисного фонда, обеспечения безопасности в странах-членах ОДКБ, а также перспективы сотрудничества в рамках международных организаций. В ходе встречи «без галстуков» президент Армении Серж Саргсян поблагодарил своего коллегу Нурсултана Назарбаева за организацию саммита, подчеркнув, что в рамках прошлогоднего неформального саммита были приняты ключевые решения, направленные на продвижение интеграционных процессов и решение конкретных задач, стоящих перед странами-членами Содружества.
Глава РА особо отметил создание Коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) и последующие военные учения, решения о создании антикризисного фонда и технологического центра. Глава армянского государства придал важное значение работе, направленной на углубление сотрудничества и интеграционных процессов, в том числе, военно-политического сотрудничества и совместной подготовки кадров, а также укрепление атмосферы безопасности.
Президент Армении поздравил Нурсултана Назарбаева в связи с председательством Казахстана в ОБСЕ в 2010 году. Глава РА подчеркнул, что это первый раз, когда в ОБСЕ будет председательствовать государство-член ОДКБ, и добавил, Армения поддержала председательство Казахстана в этой организации с тем видением, что это поможет государствам-членам ОДКБ представить свои подходы и аргументы вокруг как региональных проблем, так и вопросов глобального сотрудничества, обеспечения мира и безопасности.
Неформальный саммит глав СНГ закончит свою работу 20 декабря, после чего Серж Саргсян вернется в Армению, сообщает пресс-служба главы армянского государства.