21 Դեկտեմբեր 2009 - 11:46 AMT
2008թ. մարտի 1-ի ճգնաժամից հետո 2009 թվականը դարձավ քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման տարի: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստանից» ընտրված պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ Հայաստանի կոալիցիոն եւ ընդդիմադիր ուժերի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ, Հայաստանը կարողացավ հաղթահարել քաղաքական ճգնաժամը:
«Չնայած նրան, որ անելիքները դեռեւս շատ են, կարեւորն այն է, որ ճիշտ ուղի է ընտրված»,-ասել է Զոհրաբյանը` հավելելով, որ գուցե Հայաստանը ետ է մնում տնտեսության վերականգնման տեմպերով, սակայն «արդեն 2010թ,. մենք կարող ենք հասնել քաղաքական եւ տնտեսական կայունության»:
«Կարող եմ ասել, որ 2009-ը բավական հագեցած տարի էր»,-ասել է Զոհրաբյանը` կարեւորելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մեկնարկը: «Գործընթացը նոր էջ բացեց հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների հաստատման մեջ»,-ասել է Զոհրաբյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը նոր փուլ է մտել: Ն.Զոհրաբյանը նաեւ վստահություն է հայտնել, որ գործընթացները դրական ելք կունենան:
Անդրադառնալով ԶԼՄ-ների մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրինագծին` Նաիրա Զոհրաբյանը հաղորդել է, որ այն արդեն շրջանառության մեջ է: «Այդ ոլորտը կանոնակարգման կարիք ունի»,-ասել է նա` նշելով, որ հարկավոր է հաղթահարել խոսքի ամենթողությունը, երբ հաճախ ԶԼՄ-ները վիրավորում են մարդու արժանապատվությունը:
ՀՀ ԱԺ անկախ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը մշակել է օրինագիծ, որով նախատեսվում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «ԶԼՄ-ների մասին» օրենքում: Այդ օրինագիծը պայմանավորված էր լրագրողների իրավունքների, պարտավորությունների եւ պաշտպանվածության խնդիրներին վերաբերող հարցերի կանոնակարգման անհրաժեշտությամբ: Օրնագծի մշակման ժամանակ որպես հիմք է ընդունվել ՌԴ-ի, Լատվիայի եւ Վրաստանի համապատասխան օրենքները: Օրինագիծը լրամշակվել է Հայաստանի կառավարությունում 18.16.2009թ. արված առաջարկների եւ դիտողությունների հիման վրա: Կառավարության 16 առաջարկություններից 13-ն ընդունվել են:

После кризиса 1 марта 2008 года 2009 год стал годом преодоления кризисных событий. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила депутат от “Процветающей Армении” Наира Зограбян. При этом она отметила, что благодаря совместной работе коалиционных и оппозиционных сил власти Армении смогли преодолеть политический кризис.
“Несмотря на то, что нам еще предстоит многое сделать, главное, что выбран правильный путь”, – сказала Зограбян, добавив, что может быть Армения и отстает в темпах восстановления экономики, но “мы сможем достичь политической и экономической стабильности уже в 2010 году”.
“Могу сказать, что 2009 год был довольно насыщенным”, – сказала Зограбян, особенно отметив начало процесса нормализации армяно-турецких отношений. “Этот процесс открыл новую страницу в установлении отношений с соседними странами”, – подчеркнула Зограбян. При этом она заметила, что процесс урегулирования карабахского конфликта тоже перешел на новый этап. Наира Зограбян также выразила уверенность, что эти процессы будут иметь положительный исход.
Касаясь нового законопроекта о внесении изменений в законе о СМИ, Наира Зограбян сообщила, что он уже находится в обращении. “Данная сфера нуждается в урегулировании”, – сказал она, отметив, что нужно преодолеть царящий беспредел, когда СМИ часто задевают достоинство человека.
Независимый депутат Национального Собрания Армении Виктор Даллакян разработал законопроект, предусматривающий изменения и дополнения в закон «О средствах массовой информации». Данный законопроект был обусловлен необходимостью урегулирования вопросов относящихся к правам, обязанностям и проблеме защищенности журналистов. При разработке законопроекта за основу были приняты соответствующие законы России, Латвии и Грузии. Законопроект был доработан в правительстве Армении 18.16.2009 года на основе сделанных предложений и замечаний. Из 16 предложений правительства РА 13 были приняты.