Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը, որը նոտարական գրասենյակների գործունեությունը վերահսկող լիազոր մարմին է, 2009 թ. մի շարք բացթողումներ է թույլ տվել այդ ուղղությամբ: Ինչպես հայտնել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին առընթեր վերահսկողության ծառայության պետ Հովհաննես Հովսեփյանը` Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում, բացթողումների մասին վկայում են ծառայության կատարած ստուգումները:
«2009 թ. ընթացքում ստուգվել է ընդամենը մեկ նոտարական գրասենյակ, որն իրենից որեւէ կարգապահական հետազոտում չի ներկայացնում: Մինչդեռ 10 նոտարական գրասենյակում կատարած ծառայության ստուգումների արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խախտումներ», – ընդգծել է ծառայության պետը: Նրա խոսքերի համաձայն, բացահատվել են 150 դեպք, երբ գործարքներ են կատարել այնպիսի անձինք, որոնք չեն ունեցել համապատասխան լիազորություն եւ կադաստրի որեւէ տեղեկանք:
Ինչպես հայտնել է հովհաննես Հովսեփյանը, բացահայտված բացթողումների արդյունքում 5 նոտարական գրասենյակի հանդեպ կարգապահական տույժեր են կիրառվել: Կրկնակի ստուգումներից հետո իրավախախտումներ են բացահայտվել եւս 5 նոտարական գրասենյակներում:
Վերահսկողության ծառայությունը լուրջ խախատումներ է բացահայտել նաեւ հանրապետության բուհերում: Մասնավորապես մի բուհից մեկ այլ բուհ ուսանողների տեղափոխման գործընթացը ուղեկցվել է բազմաթիվ իրավախախտումներով: «Դեպքեր են եղել, երբ ուսանողը ոչ մի քննություն չի հանձնել տեղափոխման համար», – նկատել է Հովհաննես Հովսեփյանը:
Նա նաեւ նշեց ՀՀ բարձր որակավորման հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում բացահայտված խախատումների մասին. «Մասնավորապես, հանձնաժողովը իրավական ակտ է կազմել, որը չի գրանցել ՀՀ արդարադատությունը», – նշել է ծառայության պետը:

Министерство юстиции Армении, будучи уполномоченным органом по осуществлению контроля над деятельностью нотариусов, в 2009 году допустило ряд упущений в этом направлений. Как сообщил руководитель Службы контроля при аппарате президента Армении Оганес Овсепян на пресс-конференции в Ереване, об этом свидетельствуют проведенные Службой проверки.
“В течение 2009 года была проверена деятельность только 1 нотариуса, что не повлекло никаких дисциплинарных изысканий, тем временем проверки Службы, проведенные среди 10 нотариусов, выявили ряд нарушений”, – подчеркнул руководитель Службы. По его словам, Служба раскрыла 150 случаев, когда сделки заключались со стороны лиц, не имеющих соответствующих полномочий и единой справки из кадастра.
Как сообщил Оганес Овсепян, в результате выявленных нарушений в отношении 5 нотариусов были применены дисциплинарные изыскания. После повторных проверок были раскрыты правонарушения в деятельности еще 5 нотариусов.
Служба контроля раскрыла также серьезные нарушения в ВУЗах республики. В частности, переводы студентов из одного вуза в другой сопровождались многочисленными нарушениями. “Были случаи, когда студент вообще не сдавал экзаменов для перевода”,- заметил Оганес Овсепян.
Он также отметил нарушения, выявленные в деятельности Высшей Аттестационной комиссии РА. “В частности, комиссия внесла в обращение правовой акт, который не был зарегистрирован Министерством юстиции РА”,- отметил руководитель Службы.