21 Դեկտեմբեր 2009 - 12:34 AMT
ՀՀ վերահսկողության ծառայությունը մի շարք խախտումներ է բացահայտել ճանապարհային ոստիկանության ոլորտում
2009թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում տեխզննում չանցած տրանսպորտային միջոցներ վարելու համար ընդամենը 3 ակտ է ձեւակերպվել: ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից Վերահսկողության ծառայության համապատասխան ստուգումներից հետո, այդ ակտերի քանակը հասավ 10 հազարի: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, ամփոփելով 2009թ., հայտարարել է Վերահսկողության ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը:
«2009թ. սեպտեմբերի դրությամբ տեխզննում անցած ավտոմեքենաների քանակը կազմեց 110 հազար, ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին դրանց քանակը կազմեց 260 հազար: Ճանապարհային երթեւեկության 50 դեպքերից 36-ը չեն գրանցվել ճանապարհային ոստիկանության կողմից: Ելնելով դրանից, պատժվել է 17 ճանապարհային տեսուչ»,-ասել է Հովհաննես Հովսեփյանը: Ըստ նրա, Վերահսկողության ծառայությունը պարզել է, որ ճանապարհային ոստիկանությունը ձեռք է բերել 33 մլն դրամի տարբեր ապրանքներ` խախտելով «Պետական գնումների մասին» օրենքը:
Վերահսկողության ծառայության ստուգումները, որ կատարվել են ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարարությունում, ցույց են տվել, որ ներկայումս հանրապետության 19 ավտոկայաններից 6-ը փաստորեն չեն գործում, սակայն ունեն 15 հաստիքային աշխատող, ինչի համար ամեն ամիս պետբյուջեից հատկացվում է 700 հազար դրամ: «Նշենք, որ Երեւանի կենտրոնական ավտոկայանը գրավ է դրվել 631 հազար դոլար գումարի վարկի դիմաց: Ավտոկայանի ղեկավարությունը չի կարողացել մարել այդ գումարը, եւ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ սեղմ ժամկետում տրանսպորտի նախարարությունը մուծեց պահանջվող գումարը»,-ասել է Հովհաննես Հովսեփյանը: Նա հավելել է, որ այդ գումարի մի մասն արդեն վճարվել է, իսկ ավտոկայանի տնօրենն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:

21 Декабрь 2009 - 12:34 AMT
В течение первых 6 месяцев 2009 года за вождение транспортных средств, не прошедших технический осмотр, было оформлено всего лишь 3 акта. После проведения соответствующих проверок Службой контроля при аппарате президента РА в сфере дорожной полиции, количество этих актов достигло 10 тысяч. Об этом на пресс-конференции в Ереване, подводя итоги работ на 2009 год, заявил руководитель Службы контроля Оганес Овсепян.
“По положению на сентябрь 2009 года количество автомобилей, прошедших технический осмотр, составило 110 тысяч, в декабре текущего года их количество составило 260 тысяч.
36 из 50 случаев нарушения дорожного движения не были зарегистрированы со стороны сотрудников дорожной полиции. Исходя из этого, были наказаны 17 дорожных инспекторов”, – подчеркнул Оганес Овспеян. По его словам, Служба контроля также выявила, что дорожная полиция приобрела различные товары на сумму 33 миллиона драмов, нарушив закон «О государственных закупках».
Проверки Службы контроля, осуществленные в Министерстве транспорта и связи РА, показали, что в настоящее время 6 из 19 автовокзалов республики фактически не действуют, но имеют 15 штатных работников, для чего каждый месяц из госбюджета выделяется 700 тысяч драмов. “Отмечу, что центральный автовокзал Еревана был заложен для получения кредита на сумму $631 тыс. Руководство автовокзала не смогло погасить эту сумму, и по поручению президента РА за короткий срок Министерство транспорта выкупит здание автовокзала”, – сказал Оганес Овсепян. Он добавил, что некоторая часть этой суммы уже оплачена, а директор автопарка освобожден с занимаемой должности.