21 Դեկտեմբեր 2009 - 12:43 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի ղեկավարությունն անթույլատրելի սխալներ է թույլ տվել: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: «Հայաստանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման Թուրքիայի առաջարկած մոդելի պատանդն է դարձել»,- ասաց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը:
Վահան Հովհաննիսյանի խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների ստորագրումից հետո թուրքական ղեկավարությունը խստացրեց իր դիրքերը Հայաստանի հետ երկխոսության մեջ: «Անկարային հաջողվեց Արձանագրությունների մեջ 2 նախապայման ներմուծել, այժմ նա ամեն կերպ փորձում է հասնել երրորդ նախապայմանի կատարմանը, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին: Այստեղ հակասություններ են առաջանում, որոնք բացում են հայկական կողմի աչքերը, ու Երեւանը որոշակի կերպով խստացնում է իր դիրքորոշումը բանակցություններում»,- հայտնեց պատգամավորը:
Ինչպես գտնում է Վահան Հովհաննիսյանը, այդ ամենն ազդանշան է, որպեսզի ՀՀ Սահմանադրական դատարանն ու Ազգային Ժողովն ամեն կերպ հավատարիմ մնան Հայաստանի ազգային իրավունքների պաշտպանությանը: «Եթե Արձանագրություններն այդ տեսքով վավերացվեն, դրանից կշահի միայն Թուրքիան»,- ամփոփեց խորհրդարանականը:

21 Декабрь 2009 - 12:43 AMT
В процессе нормализации армяно-турецких отношений руководство Армении совершило недопустимые ошибки. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян. “Армения стала заложницей той модели нормализации армяно-турецких отношений, которую предложила Турция”, – сказал глава парламентской фракции АРФД.
По словам Ваана Ованнисяна, после подписания Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений турецкое руководство ужесточило свои позиции в диалоге с Арменией. “Анкаре удалось внести в Протоколы 2 предусловия, теперь она всячески пытается достичь выполнения третьего предусловия, которое касается Нагорного Карабаха. Здесь появляются противоречия, которые открывают глаза армянской стороне, и Ереван определенным образом ужесточает свою позицию в переговорах”,- заявил депутат.
Как считает Ваан Ованнисян, все это является сигналом для того, чтобы Конституционный Суд и НС РА всячески придерживался защиты национальных прав Армении. “Если Протоколы будут ратифицированы в этом виде, от этого выиграет только Турция”,- заключил парламентарий.