Դեկտեմբերի 22-ին տեղի կունենա Գոհար Գասպարյանի 85-ամյակին նվիրված համերգ: Համերգի կազմակերպիչը Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն է ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ: Համերգը նվիրված է նշանավոր տարեդարձին:
«Համերգին կմասնակցեն երգչուհու լավագույն աշակերտները, Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչներ Դավիթ Բաբայանը, Նարինե Եղյանը, Սոֆիա Սայադյանը, Հովհաննես Այվազյանը, Արմենուհի Սեյրանյանը եւ այլոք, ինչպես նաեւ Գոհար Գասպարյանի անվան մրցույթի դափնեկիրները: Նրանք կներկայացնեն հայ եւ օտարերկրյա կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պարզաբանել է Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչների բաժնի պետի տեղակալ Ելենա Լեւոնյանը:
Գոհար Գասպարյանը հայ մեծ երգչուհի է (սոպրանո), ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, Մեսրոբ Մաշտոցի անվան շքանշանակիր, Երեւանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր: Գասպարյանը ծնվել է Կահիրեում 1924թ., այնտեղ էլ ավարտել է կոնսերվատորիան: 1948թ. նա հայրենադարձվել է Հայաստան: Երգել է Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, 1964թ. ստացել է ՀԽՍՀ Պետական մրցանակ: ԽՍՀՄ 7-րդ եւ 8-րդ գումարման Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր է:
1949 թվականից ի վեր կատարել է գլխավոր պարտիաները 23 օպերաներոմ: Նրա երգացանկում եղել է ռուս, ֆրանսիացի, գերմանացի եւ իտալացի կոմպոզիտորների շուրջ 500 ստեղծագործություն: Գոհար Գասպարյանը վախճանվել է 2007թ. մայիսի 16-ին 83 տարեկան հասակում: Դեկտեմբերի 14-ին կլրանար Գոհար Գասպարյանի 85 տարին:

21 Декабрь 2009 - 12:43 AMT
22-го декабря состоится концерт, посвященный 85-летию певицы Гоар Гаспарян. Концерт организован Национальным академическим театром оперы и балета имени Александра Спендиаряна совместно с Министерством культуры РА в связи со знаменательной датой.
”В концерте примут участие лучшие ученики певицы, солисты Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна: Давид Бабаянц, Нарине Егян, Софья Саядян, Ованес Айвазян, Арменуи Сейранян и др., а также лауреаты конкурса имени Гоар Гаспарян. Они представят произведения и иностранных композиторов, и армянских”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пояснила заместитель начальника отдела солистов Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна Елена Левонян.
Гоар Гаспарян – выдающаяся армянская певица (сопрано), Народная артистка СССР, Герой Социалистического труда, Кавалер ордена Месропа Маштоца, профессор Ереванской консерватории. Родилась в Каире в 1924, там же закончила консерваторию. В 1948 году переехала в Армению. Пела в Ереванском Государственном Академическом театре оперы и балета, в 1964 получила Государственную премию Армянской ССР. Депутат Верховного Совета СССР 7-го и 8-го созывов.
С 1949 года спела заглавные партии в 23 операх. В репертуар певицы входило около 500 произведений русских, французских, немецких и итальянских композиторов. Гоар Гаспарян скончалась 16 мая 2007 года на 83 году жизни. 14 декабря народной артистке СССР, профессору Ереванской консерватории, оперной певице Гоар Гаспарян исполнилось бы 85 лет.