Անկախ ամեն ինչից, 2009-ին մարտի 1-2-ի դեպքերի ուսումնասիրման ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովն արդյունավետ աշխատանք կատարեց: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` գնահատելով 2009թ. դրական եւ բացասական երեւույթները:
«Հանձնաժողովի եզրակացությունը կշռադատված էր եւ կարող է հասարակության առողջացմանն ուղղված քայլ դառնալ»,- ասաց պատգամավորը: Միեւնույն ժամանակ Վահան Հովհաննիսյանը նշեց, որ մարտի դեպքերը չի կարելի փակ էջ համարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն իրականացվել մարտի դեպքերի խորհրդարանական հանձնաժողովի զեկույցի խորհրդատվությունները:
Անդրադառնալով 2009թ. բացասական երեւույթներին` ՀՅԴ-ից պատգամավորն ընդգծեց ՀՀ կառավարության ոչ հարիր գործողությունները տնտեսական մարտահրավերներին դիմակայելու համար:

21 December 2009 - 13:41 AMT
Despite the difficulties, the parliamentary Ad-Hoc Inquiry Committee into the March 1-2 events did an effective job, ARF Dashnaktsutyun parliamentary group leader Vahan Hovhannisyan said.
“The Committee’s provided a balanced conclusion to serve as a further step towards positive reforms,” he told a news conference in Yerevan. At the same time, he noted that March events can’t be considered a turned page until all proposals of the committee are implemented.
As to drawbacks of 2009, the parliamentarian emphasized inadequate actions of RA government in an attempt to face economic challenges.