Դեկտեմբերի 21-ին Ստամբուլում տեղի է ունեցել Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի նոր պատրիարքի ընտրության հանձնաժողովի նիստը, որը կպաշտոնավարի այժմյան պատրիարք Մեսրոբ Մութաֆյանի հետ, որն ի վիճակի չէ կատարել իր պարտականությունները հիվանդության պատճառով: Ըստ հանձնաժողովի մամլո քարտուղար Սեդրակ Դավուդյանի, շուտով կհրապարակվի թեկնածուների ցուցակն ու ընտրության կարգը:
Այդ պաշտոնի համար հավանական թեկնածուները վեցն են` Շահան Սվաճյանը, Գարեգին Բեքչիյանը, Խաժակ Պարսամյանը, Վիգեն Հայկազյանը եւ Արամ Հատեշյանը: Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքի ընտրության պարտադիր պայման է հանդիսանում թեկնածուների թուրքական քաղաքացիությունը: Գործող պատրիարքի մահից հետո նորընտիր պատրիարքը կդառնա ՀԱԵ Կոնստանդինոպոլսի 85-րդ պատրիարքը, գրում է թուրքական «Զաման» թերթը:
Դեկտեմբերի սկզբին Ստամբուլի հայ համայնքը դիմել է քաղաքապետ Մուամմեր Գյուլերին` նոր պատրիարք ընտրելու թույլտվության համար: Ըստ Թուրքիայի սահմանադրության, կրոնական փոքրամասնությունները չեն կարող անցկացնել հոգեւոր հովվի ուղղակի ընտրություններ, այլ պետք է առաջարկեն կառավարությանը նրա թեկնածությունը հաստատման համար:

22 Декабрь 2009 - 09:22 AMT
21 декабря в Стамбуле состоялось заседание комиссии по избранию нового Константинопольского патриарха Армянской Апостольской церкви (ААЦ), который будет занимать пост вместе с нынешним патриархом Месропом Мутафяном, который не в состоянии выполнять свои обязанности по причине болезни. По словам пресс-секретаря комиссии Седрака Давудяна, вскоре будет обнародован список кандидатов и порядок избрания.
Вероятными кандидатами на этот пост являются шесть архиепископов – Шаан Свачян, Гарегин Бекчиян, Хажак Парсамян, Виген Айказян и Арам Атешян. Обязательным условием для избрания Константинопольского патриарха является турецкое гражданство. После смерти действующего патриарха вновь избранный патриарх станет 85-ым главой Константинопольского патриархата ААЦ, пишет турецкая газета Zaman.
В начале декабря армянская община Стамбула обратился к мэру города Муаммеру Гюлеру за разрешением избрать нового патриарха. По конституции Турции религиозные меньшинства не могут прямо избирать духовного пастыря, а только должны предложить правительству свою кандидатуру для утверждения.
В начале декабря армянская община Стамбула обратился к мэру города Муаммеру Гюлеру за разрешением избрать нового патриарха.