22 Դեկտեմբեր 2009 - 12:37 AMT
Դեկտեմբերի 22-ին Հայաստանում մանկական հանցավորության ոլորտում մարտահրավերներին ու բարեփոխումներին նվիրված կլոր սեղանի ժամանակ World Vision Armenia-ի ներկայացուցիչները պատմեցին երկամյա ծրագրի մասին, որը սկսվել է 2009թ. հոկտեմբերին:
Շահերի պաշտպանության գծով World Vision-ի փորձագետ Տաթեւիկ Դավթյանն իր ելույթում նշեց, որ ծրագիրը երկու նպատակ է հետապնդում` պրոֆիլակտիկ միջոցների ցանցի ընդլայնում եւ դրանց որակի բարելավում, ինչպես նաեւ անչափահաս հանցագործների նկատմամբ արդարադատության համակարգի ոլորտում աջակցություն բարեփոխումներին: Կլոր սեղանը, նրա խոսքով, պետք է օգնի այդ ոլորտում շահագրգռված եւ գործադրված բոլոր կառույցների միավորմանը:
Կլոր սեղանին ներկա էին ՀՀ կառավարության, Ոստիկանության, Հայաստանի մարզային կենտրոնների ու միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ծրագրի շրջանակներում ծրագրվում է անչափահաս հանցագործների համար վերականգնողական կենտրոնների ստեղծում, դեռահաս իրավախախտների հետ աշխատանքի համար մասնագետների (քննիչների ու դատավորների) պատրաստում, համատեղ աշխատանք հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Ծրագրի ղեկավարներն առանձնահատուկ ուշադրություն դարձրեցին Վարդաշենի դպրոցին, որը հակասոցիալական վարքով երեխաների հետ աշխատանքի մեծ փորձ ունի: Նրանք ընդգծեցին Հայաստանի բոլոր մարզերում նման կենտրոնների ստեղծման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ այդ երեծաների համար պատժի այլընտրանքային մեթոդի ստեղծման կարեւորությունը: Որպես պրոֆիլակտիկ միջոց կլոր սեղանի կազմակերպիչները հատուկ դեր տվեցին դպրոցների ու սոցաշխատողների աշխատանքին:
Երեխաների պաշտպանության գծով World Vision կազմակերպության փորձագետ Հասմիկ Ղուկասյանն ընդգծեց, որ կազմակերպության զանազան ծրագրերի շրջանակներում 27 դատավորներ վերապատրաստում են անցել անչափահաս հանցագործների գործերը վարելու համար, սակայն դա եզակի դեպք է, որը շարունակություն է պահանջում:
Կլոր սեղանի կազմակերպիչներն ընդգծեցին, որ ծրագիրը ֆինանսավորում է պահանջում եւ դա հարցի ամենացավոտ կողմերից մեկն է, սակայն իրենց բոլոր ծրագրերի կատարման համար միջոցներ գտնելու հույս են հայտնել:

22 декабря во время круглого стола, посвященного вызовам и реформам в области детской преступности в Армении, представители организации World Vision Armenia рассказали о двухлетней программе, начатой в октябре 2009 года.
Эксперт World Vision по защите интересов Татевик Давтян в своем выступлении отметила, что программа преследует две цели: расширение сети профилактических средств и улучшение их качества и содействие реформам в области системы правосудия в отношении несовершеннолетних преступников. Круглый стол, по ее словам, должен помочь в объединении всех заинтересованных и задействованных в этой области структур.
На круглом столе присутствовали представители правительства РА, полиции, областных центров Армении и международных общественных организаций.
В рамках программы планируется создание реабилитационных центров для несовершеннолетних преступников, подготовка специалистов (следователей и судей) для работы с малолетними правонарушителями, совместная работа с общественными организациями.
Руководители программы обратили особое внимание на школу в Вардашене, которая имеет большой опыт работы с детьми с антисоциальным поведением. Они подчеркнули необходимость создания подобных центров во всех областях Армении, а также важность создания для этих детей альтернативного метода наказания. Особую роль в качестве профилактических мер организаторы круглого стола уделили работе школ и социальных работников.
Эксперт организации World Vision по защите детей Асмик Гукасян подчеркнула, что в рамках различных программ организации 27 судей прошли переподготовку для ведения дел несовершеннолетних преступников, однако это был единичный случай, требующий продолжения.
Организаторы круглого стола подчеркнули, что программа требует финансирования и это одна из самых болезненных сторон вопроса, однако выразили надежду найти средства для выполнения всех своих программ.