22 Դեկտեմբեր 2009 - 14:43 AMT
«Ես բարձր եմ գնահատում «Ժառանգության» սկզբունքայնությունը հայ-թուրքական Արձանագրությունների առնչությամբ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, կուսակցությունը միակն էր, որը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկի մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո` ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը ներկայացրեց ծրագրային թեզիսները:
«Ցանկացած պետություն ցանկանում է բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ հարեւան երկրների հետ: Հարցը նրանում է, թե ինչպիսին կլինի այդ հարաբերությունների գինը»,- նշեց Լարիսա Ալավերդյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանը ստիպված է լինելու վճարել իր ապագայով: Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ կուսակցությանը հաջողվեց այդ միտքը հասցնել լայն զանգվածներին:
Ալավերդյանը հաղորդեց նաեւ, որ «Ժառանգությունը» շարունակելու է իր գործունեությունն այդ ուղղությամբ, եթե անգամ Արձանագրությունները վավերացվեն: Նրա խոսքով, դրա նպատակն է ժողովրդին հասկացնել, որ փաստաթղթերն անգամ վավերացված տեսքով չեն արձագանքում նրանց շահերին:
«Ոչ միայն Սփյուռքը, այլեւ հայ հասարակայնությունը տեղեկացվածության շնորհիվ օրեցօր ավելի շատ է հասկանում, թե ինչպիսի թակարդ են իրենցից ներկայացնում Արձանագրությունները»,- ընդգծեց նա` նշելով, որ ժողովուրդը պետք է մերժի նման փաստաթղթերի վավերացումը:

22 Декабрь 2009 - 14:43 AMT
«Я высоко оцениваю принципиальность «Наследие» по отношению к армяно-турецким Протоколам», – заявила на пресс-конференции в Ереване секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Лариса Алавердян. По ее словам, партия была единственной, которая сразу же после заявления о начале процесса нормализации армяно-турецких отношений в ночь на 23 апреля, представила программные тезисы.
«Любое государство желает иметь добрососедские отношения с соседними странами. Вопрос в том, какой будет цена этих отношений», – отметила Лариса Алавердян, добавив, что Армении придется расплачиваться своим будущим. При этом она подчеркнула, что партии удалось довести эту мысль до широких масс.
Алавердян также сообщила, что «Наследие» будет продолжать свою деятельность в этом направлении, даже если Протоколы будут ратифицированы. По ее словам, цель этого – дать народу понять, что и в ратифицированном виде документы не отвечают их интересам.
«Не только Диаспора, но и армянское общество благодаря информированности, с каждым днем все больше понимают, какую ловушку из себя представляют Протоколы», – подчеркнула она, что народ должен отвергнуть ратификацию подобных документов.