22 Դեկտեմբեր 2009 - 15:08 AMT
Հայաստանի իշխանությունները «Ժառանգություն» կուսակցության նկատմամբ նեգատիվիզմի քաղաքականություն են վարում
«Ժառանգություն» կուսակցությունը խորհրդարանին 60 առաջարկ է ներկայացրել, որոնցից ընդունվել են միայն հինգը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը: Նա առաջ բերեց նաեւ մերժման փաստարկը, որը կարող էր միայն զարմանք առաջացնել. «Ինչո՞ւ ընդունենք ձեր առաջարկները, եթե դուք միեւնույնն է դեմ եք քվեարկելու»: Լարիսա Ալավերդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի իշխանությունների մոտ ժխտման կարծրատիպային քաղաքականություն է ձեւավորվել, հատկապես «Ժառանգության» նկատմամբ:
Լարիսա Ալավերդյանը կրկին հիշեցրեց, որ գալիք տարվա հունվարին կլրանա Բաքվում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների 20-ամյա տարելիցը` դրանք անվանելով քաղաքի հայ բնակչության նկատմամբ ցեղասպանություն: Նա նշեց, որ վերջերս Հայաստանի վարչապետին առաջարկեց այդ ողբերգության տարելիցին նվիրված միջոցառումներ նախապատրաստել, եւ վարչապետը պատասխանեց, որ առաջարկներ է սպասում Ազգային Ժողովից: Ալավերդյանի խոսքով, իր առաջարկներն ինքը պատրաստ է ներկայացնել հենց այս պահին:

Партия “Наследие” представила в парламент 60 предложений, из которых были приняты всего лишь пять. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Лариса Алавердян. Она также привела аргументацию отказа, который мог вызвать лишь удивление: «Почему нам принимать ваши предложения, если вы все равно будете голосовать против?” Лариса Алавердян подчеркнула, что у властей Армении сложилась стереотипная политика отрицания, в особенности, в отношении к “Наследию”.
Лариса Алавердян вновь напомнила, что в январе будущего года исполнится 20 лет со дня трагических событий в Баку, назвав их геноцидом в отношении армянского населения города. Она отметила, что не так давно предложила премьер-министру Армении подготовить мероприятия, посвященные годовщине этой трагедии, на что тот ответил, что ждет предложений от Национального собрания. По словам Алавердян, свои предложения она уже готова представить хоть сейчас.