Հանրապետական կուսակցության որոշ ներկայացուցիչներ անհամապատասխան գնահատական են տալիս 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերին` ասելով, որ մարտի 1-ի էջն արդեն փակ է: Այն չի կարող փակ լինել, քանի դեռ մարդասպանները չեն գտնվել: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա քննադատեց նաեւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Մանվել Բադեյանի հայտարարությունը, որով վերջինս մարտի 1-ի անկարգությունները ներկայացրեց որպես քաղաքացիական պատերազմ, մինչդեռ իրականում դա ընդդիմության բախումն էր լեգիտիմ իշխանության ներկայացուցիչների հետ»,- նշեց Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, նման հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ մարտի 1-ի դեպքերի էջը դեռեւս փակ չէ:

Некоторые представители Республиканской партии дают несоответствующую оценку событиям 1 марта 2008 года, говоря, что страница 1 марта уже закрыта. Она не может быть закрыта, пока не будут найдены убийцы. Об этом на пресс- конференции в Ереване заявила секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Лариса Алавердян.
Она также раскритиковала заявление члена Республиканской партии Армении Манвела Бадеяна, который представил столкновения 1 марта как гражданскую войну, когда на самом деле это было столкновение оппозиции с представителями нелегитимной власти», – отметила Алавердян. По ее словам, подобные заявления свидетельствуют о том, что страница 1 марта все еще не закрыта.