Հայաստանի Ազգային ժողովի հատուկ կոմիտեի 2008թ. մարտի 1-2 իրադարձությունների հետ կապված հանձնարարականները համապարփակ են, սակայն անավարտ: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի գծով ԵԽԽՎ դիտարկման խմբի զեկուցողների հայտարարության մեջ, որը վերաբերում է մարտի 1-ի իրադարձությունները ուսումնասիրող ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի եզրակացությանը:
Զեկույցում Կոլոմբիեն ու Պրեսկոտը նշել են, որ հանձնաժողովի եզրակացությունն այնպիսի տպավորություն է թողնում, թե արվել է հնարավորը, մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ պաշտոնական տեսակետին չընդդիմանալու համար: «Հանձնարարականները միակողմանի են եւ տպավորություն է ստեղծվում, որ կոմիտեն փորձում է ապահովագրել երկրի իշխանություններին քննադատությունից»,-ասվում է Ջոն Պրեսոկտի եւ Ջորջ Կոլոմբիեի հայտարարության մեջ:
Համազեկուցողները նաեւ ափսոսանք են հայտնել, որ մահվան 10դեպքերի հետաքննությունը այդպես էլ որոշակի արդյունքների չհանգեցրեց: Նրանք կոչ են արել, որ ՀՀ խորհրդարանը շարունակի քննել, թե ինչպես են կյանքի կոչվում զեկույցի հանձնարարականները, ինչպես նաեւ, նշել են, որ իրենք եւս կհետեւեն այդ հարցին, հաղորդում է ԵԽԽՎ մամլո ծառայությունը:

22 Декабрь 2009 - 16:19 AMT
Рекомендации Специального комитета Национального Собрания Армении в связи с событиями 1 и 2 марта 2008 являются всеобъемлющими, но не завершенными. Об этом говорится в заявлении докладчиков Мониторинговой группы ПАСЕ по Армении относительно заключения временной парламентской комиссии, изучающей события 1 марта 2008 года
В своем докладе Джордж Коломбье и Джон Прескота, отметили, что заключение комиссии оставляет такое впечатление, что она сделала все возможное, чтобы не идти наперекор официальной позиции по событиям 1 марта. «Эти рекомендации однобоки и создают представление, что комитет пытался обезопасить власти от критики», – говорится в заявлении.
Содокладчики также выразили сожаление, что расследование по 10 случаям смертей, в результате событий марта 2008 года так и не привело к определенным результатам. При этом они призвали к продолжению рассмотрения парламентом Армении того, как выполняются, претворяются в жизнь рекомендации, содержащиеся в их докладе, а также отметили, что продолжат наблюдать за этим вопросом, сообщает пресс-служба ПАСЕ.