Հայաստանի Ազգային ժողովի հատուկ կոմիտեի 2008թ. մարտի 1-2 իրադարձությունների հետ կապված հանձնարարականները համապարփակ են, սակայն անավարտ: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի գծով ԵԽԽՎ դիտարկման խմբի զեկուցողների հայտարարության մեջ, որը վերաբերում է մարտի 1-ի իրադարձությունները ուսումնասիրող ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի եզրակացությանը:
Զեկույցում Կոլոմբիեն ու Պրեսկոտը նշել են, որ հանձնաժողովի եզրակացությունն այնպիսի տպավորություն է թողնում, թե արվել է հնարավորը, մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ պաշտոնական տեսակետին չընդդիմանալու համար: «Հանձնարարականները միակողմանի են եւ տպավորություն է ստեղծվում, որ կոմիտեն փորձում է ապահովագրել երկրի իշխանություններին քննադատությունից»,-ասվում է Ջոն Պրեսոկտի եւ Ջորջ Կոլոմբիեի հայտարարության մեջ:
Համազեկուցողները նաեւ ափսոսանք են հայտնել, որ մահվան 10դեպքերի հետաքննությունը այդպես էլ որոշակի արդյունքների չհանգեցրեց: Նրանք կոչ են արել, որ ՀՀ խորհրդարանը շարունակի քննել, թե ինչպես են կյանքի կոչվում զեկույցի հանձնարարականները, ինչպես նաեւ, նշել են, որ իրենք եւս կհետեւեն այդ հարցին, հաղորդում է ԵԽԽՎ մամլո ծառայությունը:

22 December 2009 - 16:19 AMT
The  recommendations of the ad hoc Committee of the National Assembly of Armenia into the events of 1 and 2 March 2008 provide “a comprehensive, although not complete” response to the political crisis, according to an information note by the co-rapporteurs for the monitoring of Armenia of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) made public this week.
In their note, Georges Colombier (France, EPP/CD) and John Prescott (United Kingdom, SOC) said the recommendations were regrettably not complemented by a comprehensive analysis of the  events of 1 and 2 March, which they felt was rather one-sided, and gave the impression that the committee wanted to avoid criticising the authorities. They strongly regretted the almost total lack of analysis of developments that followed these events, and expressed concern at the lack of concrete results from the inquiry into the 10 fatalities that occurred.
The co-rapporteurs recommended the continuation of a special body of the parliament to oversee implementation of the report’s recommendations and conduct further inquiries where necessary.
They said they would closely follow this matter in the framework of the regular monitoring of Armenia and report back to PACE’s Monitoring Committee at a future meeting.