22 Դեկտեմբեր 2009 - 16:38 AMT
2009 թ-ն ՀՀ ԱԱԽ-ը գումարել է ութ նիստ, որոնց ժամանակ քննարկվել են ՀՀ արտաքին եւ ներքին անվտանգության կարեւորագույն հարցերը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Բաղդասարյանի խոսքերով, ԱԱԽ-ի որոշման արդյունքում ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել զորակոչի բարելավման գործընթացի մասին:
Նա նաեւ նշել է, որ 2009 թ-ի ընթացքում քննարկվել եւ հավանություն է ստացել 2009-2012 թթ. ՀՀ ազգային ծրագիրը, որը հետագայում ստորագրվել ՀՀ նախագահի կողմից:
Բաղդասարյանը ընդգծել է, որ Հայաստանի ԱԱԽ-մ արտաքին անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության խնդիրների ենթատեքստում քննարկվել են Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ստեղծման որոշումը, Հայաստան-ՀԱՊԿ, Հայաստան-ՆԱՏՕ եւ Հայաստան-ԵՄ փոխգործողությունների ծրագրերը:
Ամփոփելով արդյունքները, Բաղդասարյանը դրական է գնահատել ԱԱԽ-ի 2009 թ-ն կատարված աշխատանքը: «Կարեւոր ձեռք բերում էր նաեւ այն էր, որ 2009 թ-ն ձեւավորվեց ԱԱԽ-ի աշխատակազմը, որտեղ մինչեւ այդ աշխատում էին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի աշխատակիցները», – նշել է նա:

In 2009, Armenia’s National Security Service (NSS) convened 8 sessions to discuss key issues concerning the country’s domestic and foreign security, according to NSS Secretary Arthur Baghdasaryan.
The 2009-2012 program on combating drug addiction and illegal drug circulation in Armenia, as well as religious security issues, construction of Iran-Armenia railway and North-West highway were discussed, approved and signed by RA President, NSS Secretary told a news conference in Yerevan. “A special attention will be paid to the constriction of the new nuclear energy bloc which has strategic importance,” he said.
With regard to foreign security issues, Mr. Baghdasaryan stressed the importance of the on-going process of developing Armenia-Iran and Armenia-Turkey relations, the decision on creating CSTO Collective Rapid Reaction Forces, as well as Armenia-CSTO, Armenia-NATO and Armenia-EU cooperation programs.
Summing up the results, Arthur Baghdasaryan highly assessed NSS’s activities. “A key achievement for 2009 was the formation of NSS staff,” he noted.