Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոց- պետական համալսարանը (ԷԲԴ-ՊՀ) ձմեռային դպրոց է կազմակերպել ՌԴ եւ ԱՊՀ բուհերի 3-5 կուրսերի ուսանողների եւ շրջանավարտների համար, որտեղ ներկայացվում են մագիստրոսական ծրագրեր հետեւյալ ուղղություններով` էկոնոմիկա, մենեջմենտ, բիզնես-տեղեկատվություն, միջազգային հարաբերություններ, քաղաքագիտություն, հոգեբանություն, իրավաբանություն, սոցիոլոգիա, մաթեմատիկա, փիլիսոփայություն, ժուռնալիստիկա: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net- թղթակիցը Մոսկվայից, 2009թ. փետրվարին ԷԲԴ-ՊՀ-ն առաջին անգամ նման դասընթացներ կազմակերպեց, որին մասնակցեցին շուրջ 300 ուսանողներ ՌԴ տարբեր մարզերից եւ ԱՊՀ երկրներից, այդ թվում նաեւ Հայաստանում: Դպրոցը շարունակում է ընդունելությունը մագիստրատուրայի պետպատվերով տեղերի համար: Ձմեռային դասընթացներն անց են կացվում մերձմոսկովյան հանգստյան տներում, կրթական եւ մշակութային ծրագրերի, մասնակիցների բնակվելու եւ սննդի, ճանապարհի ծախսերը հոգում է դպրոցը: ԷԲԴ-ՊՀ պաշտոնական www.hse.ru կայքէջն առավել մանրամասն տեղեկատվություն է առաջարկում ձմեռային դպրոցի մասին:
ԷԲԴ-ՊՀ-ն շարունակում է զարգացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ կրթության եւ գիտության ոլորտներում 2009թ. հուլիսին «Ռուսհամագործակցության» շրջանակներում կնքված համաձայնության շրջանակներում` միջազգային հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության եւ ԱՊՀ երկրներում կրթական ու գիտական ծրագրերի զարգացման վերաբերյալ, որի շրջանակներում էլ տեղի ունեցավ դպրոցի պատվիրակության առաջին այցն Երեւան 2009թ. հոկտեմբերին: Ուղեւորությունը նվիրված էր «EXPO-RUSSIA ARMENIA» ռուսաստանյան երկրորդ արդյունաբերական ցուցահանդեսին Երեւանում: Հանդիպումներ տեղի ունեցան Ռուս-Հայկական (Սլավոնական), Երեւանի պետական ճարտարապետական եւ շինարարական համալսարանի, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի, մասնավոր բուհերի ղեկավարության հետ: Նախատեսվում է զարգացնել դպրոցի համագործակցությունը Հայաստանի բուհերի հետ տարբեր նախագծերի, խորհրդաժողովների, ուսանողական, համատեղ գիտական եւ դիտարկման հետազոտությունների ոլորտում:

В конце января -начале февраля 2010 года Государственный Университет – Высшая школа экономики Москвы(ГУ-ВШЭ) проводит зимние школы для выпускников и студентов 3-5 курсов российских вузов и стран СНГ, на которых представляются магистерские программы ГУ-ВШЭ по следующим направлениям: экономика, менеджмент, бизнес-информатика, международные отношения, политология, психология, юриспруденция, социология, математика, философия, журналистика. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Москвы, в феврале 2009 года ГУ-ВШЭ впервые провел зимние школы для выпускников и студентов 3-5 курсов российских вузов и вузов СНГ, в которых приняли участие более 300 студентов из разных областей России и стран СНГ, в том числе из Армении. ГУ-ВШЭ продолжает расширять набор на бюджетные места в магистратуре, и проведение зимних школ, на которых студенты и выпускники российских вузов и стран СНГ получают возможность познакомиться с руководящим и преподавательским составом и учебными программами ГУ-ВШЭ, а также развить свои профессиональные знания, становится хорошей традицией. Зимние школы проводятся в подмосковных пансионтах, расходы на образовательную и культурную программу, проживание и питание участников, трансфер из Москвы до пансионата и обратно оплачиваются ГУ-ВШЭ.
ГУ-ВШЭ продолжает развивать сотрудничество с Арменией в сфере образования и науки в рамках заключенного с «Россотрудничеством» в июле 2009 года соглашения о взаимодействии в международной гуманитарной сфере и развитии образовательных и научных программ в странах СНГ., в рамках которого, в свою очередь, состоялась первая поездка делегации ГУ-ВШЭ в г. Ереван в конце октября 2009 года. Поездка была приурочена ко Второй Российской Промышленной Выставке «EXPO-RUSSIA ARMENIA» в г. Ереван. Были проведены встречи с руководством Российско-Армянского (Славянского) университета, Ереванского государственного университета, Ереванского государственного университета архитектуры и строительства, Государственного политехнического университета Армении, частных вузов г. Еревана. Планируется развитие сотрудничества ГУ-ВШЭ с вузами Армении по различным проектам: совместным семинарам, конференциям, в том числе студенческим, совместным научным и мониторинговым исследованиям.