23 Դեկտեմբեր 2009 - 07:37 AMT
Հայ Առաքելական եկեղեցու Եգիպտոսի թեմը ավելի շուտ Պատրիարքարան է, քան թեմ, քանի որ այն միակն է Աֆրիկայում: Ըստ թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Աշոտ Մնացականյանի, ներկայումս Կահիրեում եւ Ալեքսանդրիայում շուրջ 3 հազար հայ է բնակվում: Հայեր կան Սուդանում, Եթովպիայում եւ Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունում: «Հետաքրքիր է եթովպական համայնքի առաջացման պատմությունը: Եթովպիայի նախկին թագավոր Հայլե Սելասսիեն մի անգամ լսել է հայ երեխաների երգչախմբի կատարումը եւ տեղափոխել է նրանց Թուրքիայից Ադիս Աբեբա: Բոլորին կրթություն է տվել, ապահովել է աշխատանքով, ապաստանով: Հենց այդ որբերն էլ դարձել են համայնքի հիմքը, որտեղ այժմ 100 հոգի կա: Մոտավորապես նույնքան հայ կա Սուդանում եւ Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունում»,-ասել է Սրբազանը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Եգպիտոսի հայ համայնքը գրանցված է որպես կրոնական փոքրամասնություն, առանց որեւէ սահմանափակումների: «Օրինակ, երկրի հիմնական քրիստոնեական բնակչությունը կազմող ղպտիների հանդեպ վերաբերմունքն այլ է եւ նրանց թույլ չեն տալիս առաջ գնալ ծառայողական աստիճանով: Նրանք կարող են, իհարկե, որոշակի պաշտոնների հասնել պետական համակարգում, սակայն որոշակի սահման կա, որից այն կողմ նրանք չեն կարող անցնել: Ի դեպ, միայն հայ համայնքն ունի կրոնական փոքրամասնության կարգավիճակ, իսկ Եգիպտոսի հայկական եկեղեցին ամենահարուստներից է աշխարհում»,-նշել է առաջնորդը, հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Կահիրեից:
Եպիսկոպոս Մնացականյանը հիշեցրել է նաեւ, որ Եգիպտոսի առաջին վարչապետն ու արտգործնախարարը եղել է Նուբար-փաշա Նուբարյանը: «Նուբար-փաշայի ավանդը, որն ի դեպ ղարաբաղցի էր, Եգիպտոսի առջեւ նշված են երկրի բարձրագույն պարգեւներով, պատվավոր տիտղոսներով, նրա անունով փողոցներ են անվանակոչվել Կահիրեում եւ Ալեքսանդրիայում: Նուբար-փաշայի գերեզմանը գտնվում է նոր հայկական գերեզմանատանը Հելիոպոլիսում, որը Կահիրեի շրջաններից է: Նրա որդին, Պողոս Նուբար-փաշան 1906թ. հիմնեց Հայ ընդհանուր բարեգործական միությունը»»-ասել է թեմի առաջնորդը` հավելելով, որ հարաբերությունները Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի ներկայացուցիչների եւ ավանդական հայկական կուսակցություններ հետ նորմալ եմ:

Египетская епархия Армянской Апостольской церкви (ААЦ) скорее является Патриархатом, нежели епархией, потому что она одна на всю Африку. По словам предстоятеля епархии епископа Ашота Мнацаканяна, в настоящее время в Каире и Александрии проживает около 3 тысяч армян, есть армяне в Судане, Эфиопии и ЮАР. «Интересна история возникновения эфиопской общины. Прежний король Эфиопии Хайле Селассие как-то услышал хор армянских детей и вывез их из Турции в Аддис-Абебу. Всем дал образование, жилье, обеспечил работой. Именно эти сироты и стали основной общины, в которой около 100 человек. Примерно столько же армян в Судане и ЮАР», – сказал его преосвященство. Он также подчеркнул, что армянская община в Египте зарегистрирована как религиозное меньшинство без каких-либо ограничений. «К примеру, коптам, которые составляют основное христианское население страны отношение настороженное и им не разрешают продвижение по служебной лестнице. Они могут, конечно, достичь неких постов в государственной системе, но там есть предел, который не переступишь. Кстати, только армянская община пользуется статусом религиозного меньшинства и должен сказать, что армянская церковь Египта – одна из самых богатых в мире», – отметил предстоятель, передает корреспондент PanARMENIAN.Net из Каира.
Епископ Мнацаканян также напомнил, что первым премьер-министром и министром иностранных дел Египта был Нубар-паша Нубарян. «Заслуги Нубар- паши, между прочим, выходца из Карабаха, перед Египтом были отмечены высшими наградами, почетными титулами, его именем названа улицы в Каире и Александрии. Похоронен Нубар-паша на новом армянском кладбище в Гелиополисе (район Каира). Его сын, Погос Нубар-паша в 1906г. основал Всеармянский благотворительный союз (AGBU)», – сказал глава епархии, добавив, что отношения с представителями Католикосата Великого Дома Киликийского и всеми традиционными армянскими партиями нормальные.