«Հունվարի 12-ին ՀՅԴ-ն պատրաստվում է Հայ-թուրքական արձանագրությունների դեմ ուղղված բողոքի ցույց կազմակերպել Սահմանադրական դատարանի մոտ: ՀԱԿ-ի տվյալներով, նախօրեին Արմեն Ռուստամյանը, Հրանտ Մարգարյանը եւ Վահան Հովհաննիսյանը հանդիպել են ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ: Դա հաստատում է, որ Դաշնակցության բոլոր գործողությունները համաձայնեցված են Հայաստանի իշխանությունների հետ»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանը: Զուրաբյանը նշել է նաեւ, որ իրազեկ չէ ոչ հանդիպման պատճառներն, ոչ` մանրամասներին:
Միեւնույն ժամանակ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ ընդդիմությունը մտադիր է հանրահավաքներ անցկացնել նաեւ 2010թ., սակայն դեռեւս հայտնի չէ, թե դրանք երբ կսկսվեն: «Մեկ բան հստակ է` մենք մտադիր չենք միանալ դաշնակների բողոքի ցույցին»,-ասել է Զուրաբյանը:

«12 января АРФ Дашнакцутюн собирается проводить акцию у Конституционного Суда Армении против армяно-турецких Протоколов. По сведениям АНК, накануне Армен Рустамян, Грант Маркарян и Ваан Ованнисян встретились с председателем КС Гагиком Арутюняном. Это подтверждает, что все действия Дашнакцутюн согласованы с властями Армении», – заявил на пресс-конференции в Ереване представитель Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Зурабян. Зурабян также отметил, что не знает ни причин, ни подробностей состоявшейся встречи.
Вместе с тем представитель АНК сказал, что оппозиция планирует проводить митинги и в 2010 году, но пока неизвестно, когда они начнутся. «Одно точно – к акции протеста дашнаков мы присоединяться не намерены», – подчеркнул Зурабян.