23 Դեկտեմբեր 2009 - 13:07 AMT
Դուբնայի Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի հետ համագործակցության շրջանակներում 2010թ. հունվարի 15-ին Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի մասնակցությամբ Երեւանում կկայանա հայ-ռուսական նորարարական կենտրոնի բացումը, դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց ՀՀ Կրթության նախարարության գիտության գծով պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, Կենտրոնը զբաղվելու է գիտության ու առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարություններ պարունակող ծրագրերի ֆինանսավորմամբ:
«Երեւանյան կենտրոնի բացումն առաջընթացային նախագիծ է, եւ ծրագրվում է նման կենտրոնների բացումը Քիշնեւում, Աստանայում ու Բեռլինում: Երեւանյան կենտրոնը գտնվելու է Մոսկվայի Տանը եւ գործելու է համաֆինանսավորման սկզբունքներով, սակայն ենթադրվում է, որ Ռուսաստանը լուրջ ներդրումներ կկատարի այդ կենտրոններում»,- նշեց Սամվել Հարությունյանը:

В рамках сотрудничества с Объединенным институтом ядерных исследований в Дубне 15 января 2010 года с участием мэра Москвы Юрия Лужкова в Ереване состоится открытие армяно-российского инновационного центра, на прошедшей 23 декабря пресс-конференции сообщил председатель Государственного комитета по науке Минобразования РА Самвел Арутюнян.
По его словам, Центр будет заниматься финансированием программ в сфере науки и передовых технологий, содержащих инновации.
“Открытие ереванского центра является пилотным проектом, и планируется открытие подобных центров в Кишиневе, Астане и Берлине. Ереванский центр будет размещен в Доме Москвы и будет действовать на принципах софинансирования, однако предполагается, что Россия осуществит серьезные инвестиции в эти центры”, – отметил Самвел Арутюнян.