Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանն իր դժգոհությունն է հայտնել 2009թ. իրականացված ծրագրերից: «Հայաստանի Գրողների միությունն իր առջեւ երկու գլոբալ նպատակներ է դրել. միջազգային կապերի հաստատում եւ գրական աշխարհի ու ընթերցողների միջեւ ճգնաժամի հաղթահարում: Հենց այդ նպատակներին հասնելու համար մենք համաձայնագրեր ենք ստորագրել 10 զանազան երկրների Գրողների միությունների հետ համագործակցության մասին, մի քանի եվրոպական երկրների մայրաքաղաքներում ընթերցողների հետ հանդիպումներ ենք կազմակերպել: Ավանդական է դարձել «Հայ գրականության օրերի» անցկացումը Ռուսաստանում եւ Վրաստանում»,- նշեց Լեւոն Անանյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի Գրողների միությունը մեծ կարեւորություն է տալիս Գրական քարոզչության կենտրոնի ստեղծմանը, ինչը կնպաստի գրական աշխարհի ու ընթերցողների միջեւ ճգնաժամի հաղթահարմանը:
«Գրական ԶԼՄ հիմնադրամի ստեղծման նպատակով Հայաստանի Գրողների միությունը գրավոր ձեւով դիմել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի 10 հայ ձեռնարկատերերի: Դրական արձագանքների դեպքում մենք կփորձենք բարձրացնել ոչ միայն «Գրական թերթի», այլեւ մյուս գրական ԶԼՄ որակը»,- հաղորդեց Հայաստանի Գրողների միության նախագահը:

Председатель Союза писателей Армении Левон Ананян выразил свое довольство по поводу осуществленных в 2009 году программ. “Союз писателей Армении поставил перед собой две глобальные цели: установление международных связей и преодоление существующего между литературным миром и читателями кризиса. Именно для достижения этих целей мы подписали соглашения о сотрудничестве с Союзами писателей 10 различных стран, в столицах нескольких европейских стран организовали встречи с читателями. Традиционным стало проведение “Дней армянской литературы” в России и Грузии”, – отметил Левон Ананян.
По его словам, большую важность Союз писателей Армении придает созданию Центра литературной пропаганды, что будет способствовать преодолению кризиса между литературным миром и читателями.
“В целях создания Фонда литературных СМИ Союз писателей Армении в письменной форме обратился к 10 армянским предпринимателям из Армении и России. В случае положительных откликов мы постараемся поднять качество не только “Литературной газеты”, но и других литературных СМИ”, – сообщил председатель Союза писателей Армении.