Հայ պարբերական մամուլն Եգիպտոսում հարուստ պատմություն ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել հայ համայնքի ներկայացուցիչ Սուրեն Բայրամյանը: Ըստ նրա, հայ մամուլը շատ տարատեսակ է իր ոճով եւ թեմատիկայով` կան օրաթերթեր, շաբաթաթերթեր, ամսագրեր, մանկական հանդեսներ, ավանդական կուսակցություններն ունեն իրենց տպագիր մարմինը: «2005թ. լրացավ Եգիպտոսի հայկական մամուլի 140 տարին: Այդ օրվանից ի վեր հրատարակվել է շուրջ 165 անուն պարբերական: Իսկ առաջին հայկական «Արմավենի» թերթը լույս է տեսել Եգիպտոսում 1865թ. մարտի 16-ին»,-ասել է Բայրամյանը:
Հայ մամուլի 140-ամյակի կապակցությամբ Բայրամյանը գիրք է հրատարակել, որտեղ հավաքել է Եգիպտոսում երբեւէ հրատարկված եւ հրատարակվող բոլոր թերթերն ու ամսագրերը: Իր բազմամյա գործունեության համար Սուրեն Բայրամյանը 1999թ. արժանացել է Սբ. Էջմիածնի «Մեսրոբ Մաշտոցի» մեդալով եւ Հայ ընդհանուր բարեգործական միության հուշամեդալով:

23 Декабрь 2009 - 13:14 AMT
Армянская периодическая печать имеет в Египте большую историю. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net в Каире сказал доктор Сурен Байрамян. По его словам, армянская периодика очень разнообразна по стилю и тематике: есть ежедневные газеты, еженедельники, журналы, детские журналы, каждая традиционная армянская партия имеет свой печатный орган. «В 2005 году исполнилось 140 лет армянской печати в Египте. С тех пор было издано более 165 наименований периодики. А первая армянская газета «Армавени» («Пальма») вышла в Египте 16 марта 1865 года», – отметил Байрамян.
К 140-летию армянской печати доктор Байрамян издал книгу, где собрал все газеты и журналы, выходившие и выходящие в Египте. За свою многолетнюю работу Сурен Байрамян в 1999 году удостоен медали Первопрестольного Эчмиадзина «Св. Месроп Маштоц» и памятной медали Всеармянского благотворительного союза (AGBU).