23 Դեկտեմբեր 2009 - 13:37 AMT
Շիրակի մարզպետարանում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը, քաղաքաշինության նախարարը, Շիրակի մարզպետը, Գյումրիի քաղաքապետը եւ «Գլենդել հիլզ» ընկերության գլխավոր տնօրենը: Նշենք, որ այդ ընկերությունը շինաշխատանքներ է կատարում աղետի գոտում:
ՀՀ նախագահը ներկայացրեց իր նկատած բացթողումները Գյումրիում նոր շենքերի շինարարության ոլորտում, մասնավորապես, նշելով ներքին հարդարման խնդիրը: Ըստ Ս.Սարգսյանի, բոլոր այդ սխալները պետք է շտկվեն, իսկ բնակարանները ապահովվեն ջեռուցմամբ եւ անհրաժեշտ պայմաններով:
Նախագահն ասել է, որ տպավորություն է ստեղծվում, որ փորձ է արվում ոչ թե լուծել խնդիրը, այլ ձերբազատվել քաղաքացիներին բնակարաններով ապահովելու խնդրից:
Անդրադառնալով շահագործման հանձնելու ժամկետներին` նախագահը նշել է, որ դա չպետք է անդրադառնա որակի վրա: Նա հայտարարել է, որ 1056 բնակարանները, որոնք պետք է հանձնվեին քաղաքաշինության նախարարությանը Ամանորի տոներից հետո, թերությունների շտկման պատճառով կհանձնվեն 2010թ. մայիսի 15-ին:

В областном центре Ширакской области прошло совещание, в котором приняли участие президент Армении Серж Саргсян, вице-премьер-министр РА Армен Геворкян, министр градостроительства РА, глава областной администрации Ширакской области, мэр Гюмри и генеральный директор компании “Глендел Хилз”, осуществляющей строительство в зоне бедствия.
В ходе совещания, глава Армении представил замеченные им упущения при строительстве новых домов в Гюмри, в частности, отметил проблему внутренних отделочных работ зданий. По словам Сержа Саргсяна, все эти недостатки должны быть ликвидированы, а в квартирах должно быть обеспечено отопление и все необходимые условия.
Президент подчеркнул, что создается впечатление, что делаются попытки не решить, а избавиться от проблемы обеспечения граждан жильем.
Серж Саргсян, говоря о сроке завершения строительства квартир, сказал, что этот фактор не должен ни в коем случае отразиться на качестве квартир. Глава РА заявил, что 1056 квартир, которые планировалось сдать Министерству градостроительства РА после новогодних праздников, после устранения недоделок должны быть сданы в эксплуатацию до 15 мая 2010 года.